გახარია ელჩებს შეხვდა და ზაზა გახელაძის გათავისუფლებაში მხარდაჭერა სთხოვა
პრემიერმინისტრმა, გიორგი გახარიამ, აშშ-სა და ევროკავშირის ელჩებს, კელი დეგნანსა და კარლ ჰარცელს მთავრობის ადმინისტრაციაში უმასპინძლა და საოკუპაციო რეჟიმის მიერ დაპატიმრებული საქართველოს მოქალაქის, ზაზა გახელაძის გათავისუფლებისთვის მხარდაჭერა სთხოვა.
აშშ-ს ელჩის, კელი დეგნანის განცხადებით, გახელაძის მიმართ დე ფაქტო რეჟიმის მიერ წაყენებული ბრალდებები უსაფუძვლო და შეთითხნილია.
„იგი გასული წლის ივლისიდან მოყოლებული იმყოფება პატიმრობაში და მას წაყენებული აქვს სრულიად უსაფუძვლო, შეთითხნილი ბრალდებები, რამდენადაც ჩვენთვის არის ცნობილი. გამოვთქვამთ იმედს, რომ სერიოზულად იქნება განხილული ამ სიტუაციის დაუყოვნებლივ გადაჭრის და საქართველოს მოქალაქის მაქსიმალურად დროულად გათავისუფლების საკითხი", — განაცხადა კელი დეგნანმა.
ევროკავშირის ელჩმა, კარლ ჰარცელმა თქვა, რომ ევროკავშირის წარმომადგენლობა გახელაძის დაკავების საქმეს აქამდეც ადევნებდა თვალს და მომავალშიც მნიშვნელოვან ყურადღებას დაუთმობს მას.
„უკვე რამდენიმე თვეა, რაც ჩვენ თვალყურს ვადევნებთ ამ საქმეს. ჩვენ ვმუშაობთ სხვადასხვა ინსტრუმენტის მეშვეობით: ინციდენტების პრევენციის და რეაგირების მექანიზმი, ცხელი ხაზი, ჟენევის მოლაპარაკებები. ეს ვერდიქტი, რომელიც მოჰყვა უკანონო დაკავებას, ცალსახად წარმოადგენს სიგნალს, რომელსაც ჩვენ ძალიან სერიოზულად ვეკიდებით. ჩვენ მოვითხოვთ ამ უკანონო პატიმრობიდან დაუყოვნებლივ გათავისუფლებას. ჩვენ მომავალშიც მივადევნებთ თვალყურს ამ საკითხს", — განაცხადა კარლ ჰარცელმა.
შეხვედრაზე იყო საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსი, კახაბერ ქემოკლიძე.
"ჩვენთვის კრიტიკულად და პრინციპულად მნიშვნელოვანია, რომ მოხდეს საერთაშორისო საზოგადოების მაქსიმალური ყურადღების მობილიზება ამ თემასთან დაკავშირებით. საერთაშორისო წარმომადგენლების, ისევე, როგორც მთლიანად, სახელმწიფო აპარატის კოორდინირებული მოქმედებების გარეშე რთული იქნება ამ პრობლემის დაძლევა", — განაცხადა კახა ქემოკლიძემ.
ოკუპირებული ცხინვალის ე.წ. სასამართლომ, ზაზა გახელაძეს 12 წლითა და 6 თვით უკანონო პატიმრობა გუშინ, 5 თებერვალს მიუსაჯა.
საოკუპაციო ძალების მიერ გასული წლის ზაფხულში დაკავებულ ზაზა გახელაძეს დე ფაქტო ხელისუფლებამ ბრალი წაუყენა რუსეთის სისხლის სამართლის კოდექსის ორი მუხლით — "სიცოცხლის ხელყოფის მცდელობა" და "სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთა".
გახელაძე კასპში 11 ივლისს გაიტაცეს, მანამდე კი ცეცხლსასროლი იარაღით დაჭრეს. რუსული მხარის მტკიცებით, ზაზა გახელაძემ ცეცხლი პირველმა გახსნა. მათივე თქმით, გახელაძემ ჩვენებაში აღიარა, რომ საოკუპაციო საზღვარი მიზანმიმართულად გადაკვეთა. თუმცა, რადიო თავისუფლების ინფორმაციით, სასამართლო პროცესზე ერთ-ერთმა მოწმემ თქვა, რომ ზაზა გახელაძეს დამიზნებით არ უსვრია.
- მკაცრად ვგმობთ საოკუპაციო რეჟიმის გადაწყვეტილებას, გაგრძელდეს ზაზა გახელაძის უკანონო დაკავება — ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო
- გახელაძისთვის გამოტანილი განაჩენი ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებისა აშკარა დარღვევაა — ლიეტუვის საგარეო საქმეთა სამინისტრო