ვინც თეატრებსა და კინოთეატრებში ვიზიტს და მულანის ნახვას 1 ნოემბერს გეგმავდით, კორონავირუსის შემთხვევების ზრდის გამო მოცდა მოგიწევთ. კულტურის სამინისტროს ინფორმაციით, მათი სრულყოფილად ამოქმედება ახალი ეპიდემიოლოგიური ვითარების გათვალისწინებით განისაზღვრება. გადაწყვეტილება უწყებათაშორისმა საკოორდინაციო საბჭომ მიიღო.
ამ ეტაპზე, ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ შემუშავებული რეგულაციების გათვალისწინებით, დაშვებულია კულტურული ღონისძიებების ჩატარება ღია სივრცეში 200-მდე ადამიანის მონაწილეობით, გახსნილია მუზეუმები და მუზეუმ-ნაკრძალები, დაშვებულია ფილმების წარმოება და დახურულ სივრცეში რეპეტიციების ჩატარება. სხვა სახის კულტურული ღონისძიებების მოწყობა კი მხოლოდ დისტანციური ფორმით არის შესაძლებელი.
თავდაპირველად კინოთეატრები 15 სექტემბერს, ხოლო თეატრები — 1 ოქტომბერს უნდა გახსნილიყო. კორონავირუსის შეზღუდვების ზრდის გამო მთავრობის გადაწყვეტილებით სხვადასხვა სოციალური ღონისძიების, მათ შორის ქორწილებისა და ქელეხების ჩატარება იკრძალება. ამასთან, აიკრძალება ღია ცის ქვეშ კლუბები. თეატრებისა და კინოთეატრების გახსნა კი პირველ ნოემბრამდე გადაიდო.
- აუცილებელი რეკომენდაციები კორონავირუსისგან თავის დასაცავად;
- Ի՞նչ է նոր կորոնավիրուսը — რეკომენდაციები კორონავირუსის პრევენციისთვის სომხურ ენაზე;
- Yeni koronavirus nədir? — რეკომენდაციები კორონავირუსის პრევენციისთვის აზერბაიჯანულ ენაზე;
- რეკომენდაციები თვითიზოლაციაში მყოფი პირებისთვის;
- რეკომენდაციები კარანტინში მყოფებისთვის;
- როგორ უნდა გაიკეთოთ, გამოიყენოთ და გადააგდოთ ნიღაბი;
- როგორ დავიბანოთ ხელები სწორად კორონავირუსისგან დასაცავად;