ვფიქრობ, რომ საჯაროობით ჩვენ გადავრჩით — კვარაცხელია თავდასხმის დეტალებს იხსენებს
ზუგდიდში საქართველოს ბანკში შეჭრილი პირის მიერ მძევლად აყვანილი ირაკლი კვარაცხელია, რომელიც იმ პერიოდში მედიას ეკონტაქტებოდა, შეიარაღებული თავდასხმის დეტალებს იხსენებს. იგი ჰყვება, რომ გამომდინარე იქიდან, მნიშვნელოვანი იყო, ყველას სცოდნოდა საბრძოლო მდგომარეობაში მოყვანილი ხელყუმბარის არსებობის შესახებ, მას ტელეფონის დამალვა არ უცდია.
"მე გავაცნობიერე, ძალიან მნიშვნელოვანი იყო ხალხს, მედიას და შესაბამისად, პოლიციას ჰქონოდა ინფორმაცია, რომ ამ ადამიანს საბრძოლო მდგომარეობაში მოყვანილი ხელყუმბარა ეჭირა, ვიღაცას რომ გაესროლა, ეს ყუმბარა ამოგვხოცავდა აბსოლუტურად ყველას, ამიტომ არც მიცდია დამემალა ეს ტელეფონი. ვფიქრობ, რომ საჯაროობით ჩვენ გადავრჩით. იქიდან გამომდინარე, როგორ დაესხნენ [მედიას] თავს, რომ ეს ინფორმაცია გაუშვეს ეთერში, ისინი მაღალი ალბათობით, ბრძანების გაცემას აპირებდნენ მისი ლიკვიდაციის, ჩვენ აუცილებლად დავიხოცებოდით", — ამბობს კვარაცხელია ტელეკომპანია ფორმულას ეთერში.
იგი, ასევე, იხსენებს დეტალებს თავდამსხმელის შესახებ და ფიქრობს, რომ აღნიშნული პიროვნება იარაღთან ურთიერთობაში გამოცდილი იყო. მისი თქმით, მას ნერვიულობის კვალი არ ეტყობოდა და "ზუსტად იმდენს აკეთებდა, რამდენიც საჭირო იყო".
"იმდენი გაისროლა, რომ ხალხი შეეშინებინა საკმარისად და არავის წინააღმდეგობის გაწევის სურვილი არ გასჩენოდა. შემდეგ ნორმალურად იქცეოდა, ამისი აუცილებლობა არ იყო, რომ ზედმეტად ვიღაცა დაეშინებინა ან ვიღაცისთვის ჩაერტყა", — ჰყვება კვარაცხელია.
მისი თქმით, როდესაც ვინმეს ნერვიულობა დაეტყობოდა, თავდამსხმელი მიდიოდა და ეუბნებოდა ფრაზას: "ტყუილად ტირიხარ, იმიტომ, რომ მაინც ხომ უნდა მოკვდეთ ერთხელ. რა მნიშვნელობა აქვს ეს ადრე მოხდება, თუ გვიან?".
კვარაცხელია ამბობს, რომ მოლაპარაკებების დროს, ყველა დეტალზე შეთანხმდნენ, მათ შორის, თანხის მიტანაზე, მანქანის მიყვანაზე და ა.შ.
"ეს ადამიანი ძალიან კარგად იყო მომზადებული, მან იცოდა, რა სიტუაციაში როგორ მოქცეულიყო", — იხსენებს კვარაცხელია.
გუშინ, 21 ოქტომბერს საქართველოს ბანკის ზუგდიდის ფილიალში შეიარაღებული პირი შეიჭრა, რომელმაც მძევლები აიყვანა. ის ნახევარ მილიონ დოლარს, ასევე, ვერტმფრენს ან მანქანით, მძევლებთან ერთად ტერიტორიის უსაფრთხოდ დატოვების გარანტიას ითხოვდა. თავდამსხმელი მძევლის შუამავლობით ტელევიზიებს ვიდეოზარით დაუკავშირდა. მოთხოვნების შესასრულებლად თავდამსხმელმა პოლიციას 2 საათი მისცა, თუმცა დროის ამოწურვის შემდეგ მას საჯაროდ ახალი პირობები არ წამოუყენებია.
ღამის 11 საათისთვის თავდამსხმელმა სამ მძევალთან ერთად საქართველოს ბანკის ტერიტორია დატოვა და გაურკვეველი მიმართულებით წავიდა, დანარჩენი მძევლები კი სამართალდამცავებმა შენობიდან გამოიყვანეს. დილის ხუთი საათისთვის ცნობილი გახდა, რომ თავდამსხმელმა სამივე მძევალი გაათავისუფლა და თავად გაიქცა.
მძევლებს შორის იყო სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ავთანდილ გალდავა. გავრცელებული ინფორმაციით, შეიარაღებულ პირთან მოლაპარაკებებს ის აწარმოებდა.
ამ დროისთვის თავდამსხმელის ადგილმდებარეობის ან ვინაობის შესახებ ინფორმაცია არ ვრცელდება. თავდასხმის დროს საქართველოს ბანკში მყოფი არცერთი პირი არ დაშავებულა.