გახარიას თქმით, ხანგოშვილის საქმეზე გერმანიის სასამართლოს გადაწყვეტილებას ელოდებიან
პრემიერმინისტრ გიორგი გახარიას განცხადებით, ბერლინში მოკლული საქართველოს მოქალაქის, ზელიმხან ხანგოშვილის საქმეზე გერმანიის სასამართლოს გადაწყვეტილებას ელოდებიან. მისივე თქმით, ამის გარეშე ისინი კონკრეტული ნაბიჯების გადადგმისგან თავს იკავებენ.
"გერმანიის მხარემ თქვა, რომ არის გარკვეული ინფორმაცია პროკურატურის გამოძიებიდან გამომდინარე, მაგრამ სანამ გერმანული სასამართლო საბოლოო გადაწყვეტილებას არ მიიღებს, ჩვენ თავს შევიკავებთ, რომ კონკრეტულ ნაბიჯებზე ვისაუბროთო. ზუსტად იგივე პოზიცია გვაქვს ჩვენ. ეს პოზიცია ჩვენ შეთანხმებული გვაქვს, იმიტომ, რომ ქართული მხარე აქტიურად იყო ჩართული ამ გამოძიებაში თავის პარტნიორებთან ერთად", — განაცხადა გიორგი გახარიამ.
გერმანიის ფედერალურმა პროკურატურამ საქართველოს მოქალაქის, ზელიმხან ხანგოშვილის, იგივე თორნიკე ქავთარაშვილის მკვლელობაში ბრალდებულს ბრალი წარუდგინა. რადიო თავისუფლების რუსული სამსახურის ინფორმაციით, პროკურატურის ტექსტში აღნიშნულია, რომ ბრალდებულმა დანაშაული რუსეთის ხელისუფლების დაკვეთით შეასრულა. როგორც პროკურატურაში ამბობენ, რუსეთის ხელისუფლებაზე დაქვემდებარებულმა უწყებებმა ხანგოშვილის ლიკვიდაციის დავალება გასცეს. ამ დრომდე მმართველ გუნდს ხანგოშვილის მკვლელობაზე და რუსეთის ბრალეულობაზე ოფიციალური კომენტარი არ გაუკეთებია.
პროკურატურის ტექსტში ასევე აღნიშნულია, რომ ხანგოშვილი ფედერალური არმიის წინააღმდეგ ჩეჩენი სეპარატისტების მხარეს იბრძოდა, ხოლო 2008 წელს სამხრეთ ოსეთში რუსეთთან საომრად დაჯგუფება შეკრიბა.