ერგნეთში, აგვისტოს ომის მე-11 წლისთავზე ანტისაოკუპაციო აქცია იმართება
ფოტო: გვანცა ნემსაძე / On.ge
ერგნეთში ატისაოკუპაციო აქცია იმართება. საოკუპაციო ხაზთან შეკრებილი მოქალაქეები, მშვიდობიანად აპროტესტებენ აგვისტოს ომიდან მე-11 წლისთავს.
აქციის ორგანიზატორები ამბობენ, რომ მათ ახსოვთ 2008 წლის 7 აგვისტო, როცა რუსეთმა ომი დაიწყო და სურთ კიდევ ერთხელ უთხრან არა რუსულ ოკუპაციას. "ჩვენ გვახსოვს აგვისტოს ომი, ჩვენ გვტკივა და არ დავივიწყებთ გმირებს!" — ამბობენ ორგანიზატორები. აქციაზე ასევე არიან პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლები. ევროპული საქართველოს ლიდერის, დავით ბაქრაძის თქმით, რუსეთთან ურთიერთობას მანამდე ვერ ავაწყობთ, სანამ არ შეწყვეტს საქართველოს ოკუპაციას და არ დატოვებს ჩვენს ტერიტორიებს.
ერგნეთი ოკუპირებული ცხინვალიდან 500 მეტრით დაშორებული სოფელია. ის 2008 წლის ომის დროს მნიშვნელოვნად დაზარალდა, სახლების უმეტესობა დაიბომბა და დაიწვა. 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომს ოკუპირებული რეჟიმი დღემდე "ქართულ აგრესიას" უწოდებს და სხვადასხვა სახის დეზინფორმაციას ავრცელებს იმის შესახებ, რომ ქართული ჯარები მშვიდობიან მოსახლეობას ბომბავდა და ომი საქართველომ დაიწყო.