უმრავლესობა პარლამენტის თავმჯდომარედ არჩილ თალაკვაძის არჩევას გეგმავს
საპარლამენტო უმრავლესობა პარლამენტის თავმჯდომარის თანამდებობაზე არჩილ თალაკვაძის არჩევას გეგმავს. ამის შესახებ დღეს, 21 ივნისს პარტიაში გამართულ ბრიფინგზე მამუკა მდინარაძემ განაცხადა.
ამას წინ უსწრებდა ირაკლი კობახიძის გადაწყვეტილება. საგანგებო ბრიფინგზე ქართული ოცნების გენერალურმა მდივანმა, კახა კალაძემ განაცხადა, რომ კობახიძემ თანამდებობდა დატოვა.
დეპუტატის მანდატი დატოვა ზაქარია ქუცნაშვილმა. მანდატის დატოვების შესახებ მას შემდეგ განაცხადა, რაც მისი ორგანიზებით გამართული ასამბლეის ფარგლებში რუსმა დეპუტატმა საქართველოს პარლამენტის შენობაში პარლამენტის თავმჯდომარის ადგილი დაიკავა. ეს ფაქტი გააპროტესტა ვიცე-სპიკერმა თამარ ჩუგოშვილმა და პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა. თავდაპირველად, უმრავლესობის წევრმა, ზაქარია ქუცნაშვილმა თქვა, რომ "სადღაც რუსს რომ დავინახავთ, არ უნდა გავნადგურდეთ", მოგვიანებით კი განმარტა, რომ "თუ საჭიროა, პოლიტიკურ პასუხისმგებლობას აიღებს". პროტესტის შემდეგ კონფერენცია შეწყდა.
პარლამენტის თავმჯდომარის, პრემიერისა და შინაგან საქმეთა მინისტრის გადადგომის მოთხოვნით გუშინ, 20 ივნისს, 19 საათზე პარლამენტის შენობასთან აქცია გაიმართა, რომელიც ბოლოს წყლის ჭავლის, ცრემლსადენი გაზითა და რეზინის ტყვიებით დაშალეს.