ომბუდსმენი: ხელოვნური და კანონშეუსაბამო არგუმენტებით ხელს ნუ შეუშლით სარალიძის აქციას
სახალხო დამცველის, ნინო ლომჯარიას თქმით, თბილისის მერიამ და შსს-მ ხელოვნური და კანონშეუსაბამო არგუმენტებით პარლამენტის ზაზა სარალიძეს აქციის ჩატარებაში ხელი არ უნდა შეუშალონ.
"შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლება ჯანსაღი პოლიტიკური და საზოგადოებრივი პროცესის შემადგენელი ნაწილია, ხოლო მსგავსი უფლებით სრულფასოვანი სარგებლობის შესაძლებლობა განსაზღვრავს ქვეყნის დემოკრატიულობისა და საზოგადოების ღიაობის ხარისხს", — ნათქვამია ომბუდსმენის განცხადებაში.
ლომჯარია განმარტავს, რომ მუნიციპალიტეტს შეკრების ადგილისა და დროის შეცვლის შესახებ რეკომენდაციის გაცემა მაშინ შეუძლია, თუ შეკრება რეალურ საფრთხეს უქმნის საწარმოების, დაწესებულებებისა და ორგანიზაციების ნორმალურ ფუნქციონირებას, ან იმავე დროს და იმავე ადგილას სხვა აქცია არის დაგეგემილი (რომელზეც გაფრთხილება უფრო ადრე იქნა შეტანილი ადგილობრივი თვითმმართველობის აღმასრულებელ ორგანოში).
ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის (საია) თავმჯდომარე, სულხან სალაძეც მიიჩნევს, რომ ზაზა სარალიძესა და მალხაზ მაჩალიკაშვილს, საახალწლო ნაძვის ხის დადგმის შემთხვევაშიც, პარლამენტის წინ პროტესტის გამოხატვის სრული უფლება აქვთ. On.ge-სთან საუბარში სალაძე განმარტავს, რომ ნაძვის ხის დადგმა არ გამორიცხავს, რომ იქვე, იმ ტერიტორიაზე იყოს სხვა ტიპის მოვლენაც: