ხორავას ქუჩის საქმეზე საგამოძიებო კომისიის სხდომას ქართული ოცნების დეპუტატები არ ესწრებიან
ხორავას ქუჩაზე მომხდარი მკვლელობის საქმეზე შექმნილი დროებითი საგამოძიებო კომისიის პირველი სექტემბრის სხდომას მმართველი გუნდი არ ესწრება.
ამის მიზეზი 31 აგვისტოს ხმაურიანი სხდომაა, რა დროსაც ქართული ოცნება ევროპულ საქართველოსთან საბოლოო დასკვნაზე ვერ შეთანხმდა.
ხმაურიანი განხილვის დროს მმართველი გუნდი ევროპულ საქართველოს სთხოვდა საბოლოო დოკუმენტის წარმოდგენას, რომელშიც ცვლილებებს აღარ შეიტანდნენ. ოპოზიცია კი ქართულ ოცნებას დოკუმენტზე ერთობლივ მუშაობას სთავაზობდა.
სერგი კაპანაძის განცხადებით, ქართული ოცნების დეპუტატების გადაწყვეტილება ბოიკოტი გამოუცხადოს კომისიის მუშაობას, გაუმართლებელი და ყოვლად მიუღებელია.
"უარის თქმა, არ აჩვენებს საქმისადმი მაღალ პასუხისმგებლობას", - განაცხადა სერგი კაპანაძემ.
პირველ სექტემბრის სხდომაზე საგამოძიებო კომისიამ 3 თვის მუშაობის შედეგად, ხორავას ქუის საქმეზე დასკვენი და რეკომენდაციები უნდა წარადგინოს. მომზადებულ დოკუმენტზე მუშაობა 5 აგვისტომდე გაგრძელდება.
საქართველოს კანონმდებლობით კომისია ვალდებულია, შექმნიდან ზუსტად სამი თვის თავზე წარმოადგინოს დასკვნა. ბოლო თვეების განმავლობაში კომისიის წინაშე წარგნენ, როგორც საგამოძიებო ორგანოების თანამდებობის პირები, ისე ხორავას ქუჩაზე მომხდარი მკვლელობის მოწმეები და აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლები. კომისიის ერთ-ერთ ბოლო საჯარო სხდომაზე გამოკითხეს შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი გახარია და ყოფილი მთავარი პროკურორი, ირაკლი შოთაძე
მთავარი პროკურორი ირაკლი შოთაძე, რომლის უწყების პოზიციაც სასამართლომ ბოლომდე არ გაიზიარა, თანამდებობიდან გადადგა. მკვლელობის საქმეზე ახალი გარემოებების დადგენის მიზნით, შსს-მ ხელახალი გამოძიება დაიწყო, რომელსაც უშუალოდ გიორგი გახარია ხელმძღვანელობს