ერევანში პოლიციის შენობასთან მყოფი აქციის მონაწილეები ცრემლსადენი გაზით დაშალეს
ერევანში, ერებუნის რაიონში, პოლიციის შენობის მიმდებარე ტერიტორიაზე მყოფმა აქციის მონაწილეებმა პოლიციას ქვები დაუშინეს, რის შემდეგაც სამართალდამცავებმა მომიტინგეები ცრემლსადენი გაზით დაშალეს. შემთხვევა გუშინ საღამოს მოხდა. ინფორმაციას Ekhokavkaza ავრცელებს.
დემონსტრანტების მიერ დაწყებული შეტაკების შედეგად რამდენიმე პირმა ფიზიკური დაზიანება მიიღო. ადგილზე მობილიზებული იყო სასწრაფო დახმარების მანქანა. როგორც ადგილობრივი პოლიციის უფროსის მოადგილემ, სამველ ოვანისიანმა განაცხადა, დაზარალებულებს შორის იყო რამდენიმე პოლიციელიც.
სომხეთის პარლამენტის დეპუტატმა, ნიკოლაი პაშინიანმა, რომელიც ამ დღეების განმავლობაში შეიარაღებულ დაჯგუფებასა და სამართალდამცავ ორგანოებს შორის შუამავლის როლს ასრულებს, განაცხადა, რომ სიტუაციის განსამუხტად ყველა ზომას იღებს.
ამ დროისთვის სიტუაცია განმუხტულია, თუმცა შენობაში მყოფ ამბოხებულებს მძევლად 4 პირი ისევ ჰყავთ აყვანილი.
17 ივლისს ერევანში დამფუძნებელი პარლამენტის ლიდერის, ჟირაირა სეფილიანის მხარდამჭერმა შეიარაღებულმა თავდამსხმელებმა პოლიციის შენობა ალყაში მოაქციეს, შიგნით შეიჭრნენ და მძევლები აიყვანეს. ამბოხებულების მთავარ მოთხოვნას ერთ-ერთი ოპოზიციური დაჯგუფების - დამფუძნებელი პარლამენტის ლიდერის, ჟირაირა სეფილიანის გათავისუფლება, ქვეყნის პრეზიდენტის გადადგომა და ძალაუფლების ხალხისთვის გადაცემაა.
სომხეთში მიმდინარე მოვლენების შესახებ დეტალური ინფორმაცია შეგიძლიათ იხილოთ აქ: