BBC: ჩინეთის და ინდოეთი პირობას დებენ, რომ "პარტნიორები იქნებიან და არა მეტოქეები"
ნარენდრა მოდი და სი ძინპინი ტიანძინში, შანხაის თანამშრომლობის ორგანიზაციის სამიტზე შეხვდნენ. ლიდერებმა ინვესტიციები, საერთო საზღვრები და ორმხრივი ურთიერთობების განვითარება განიხილეს. ინდოეთის პრემიერმინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მისი ქვეყანა მიმართული, რომ ჩინეთთან შემდგომი თანამშრომლობა დაამყაროს.
როგორც BBC წერს, სი ძინპინმა მოდის უთხრა, რომ ჩინეთი და ინდოეთი პარტნიორები უნდა იყვნენ და არა მეტოქეები. მოდის თქმით კი, მათ შორის ახლა "მშვიდობისა და სტაბილურობის ატმოსფეროა".
ნარენდრა მოდიმ სი ძინპინთან მნიშვნელოვან შეხვედრაზე განაცხადა, რომ ნიუ-დელი პეკინთან ურთიერთობების გაუმჯობესებას გეგმავს. ლიდერებმა ასევე განიხილეს სავაჭრო და, აშშ-ს ტარიფების შემოღების ფონზე, საინვესტიციო კავშირების გაფართოების აუცილებლობა.
მოდი შვიდი წლის შემდეგ პირველად ეწვია ჩინეთს, რათა დასწრებოდა შანხაის თანამშრომლობის ორგანიზაციის შეხვედრას რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინთან და ცენტრალური, სამხრეთ და სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიისა და ახლო აღმოსავლეთის სხვა ლიდერებთან ერთად.
მოდის თქმით, ინდოეთი და ჩინეთი სტრატეგიულ ავტონომიას ეძებენ და მათი ურთიერთობა მესამე ქვეყნების პრიზმით არ უნდა განიხილებოდეს.
მოდიმ და სი ძინპინი განიხილეს "პოლიტიკური და სტრატეგიული ფოკუსის" მიღმა ორმხრივი სავაჭრო და საინვესტიციო კავშირების გაფართოებასა და ჩინეთ-ინდოეთის სავაჭრო დეფიციტის შემცირებაზე გადასვლის აუცილებლობა.
ლიდერებმა ასევე განიხილეს საერთო ენის გაფართოება ორმხრივ, რეგიონულ და გლობალურ საკითხებზე, ასევე ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა ტერორიზმი და სამართლიანი ვაჭრობა მრავალმხრივ პლატფორმებზე.
"ჩვენ ვალდებულნი ვართ განვავითაროთ ჩვენი ურთიერთობები ურთიერთპატივისცემის, ნდობისა და ერთმანეთის ინტერესების გათვალისწინების საფუძველზე", – განუცხადა მოდიმ სი ძინპინს სამიტის ფარგლებში გამართულ შეხვედრაზე.
საუბრის ვიდეო ინდოეთის ლიდერის ოფიციალურ X ანგარიშზე გამოქვეყნდა.
მოდის თქმით, ჰიმალაის სადავო საზღვარი, სადაც 2020 წელს სასიკვდილო სამხედრო შეტაკებებმა ქვეყნებს შორის თანამშრომლობის უმეტესი სფერო გაყინა, ახლა „მშვიდობისა და სტაბილურობის“ ატმოსფეროდ გარდაიქმნა. მან დაამატა, დეტალების დაზუსტების გარეშე, რომ ჩინეთმა და ინდოეთმა საზღვრის მართვის შესახებ შეთანხმებას მიაღწიეს.