სააპელაციო სასამართლომ "ბიტკოინების საქმეზე" გიორგი ბაჩიაშვილის განაჩენი — 11-წლიანი პატიმრობა ძალაში დატოვა
სააპელაციო სასამართლომ თბილისის საქალაქო სასამართლოს განაჩენი "ბიტკოინების საქმეზე" ძალაში დატოვა და გიორგი ბაჩიაშვილი კვლავ 11-წლიანი პატიმრობაში დატოვა.
10 მარტს ბიძინა ივანიშვილის კრიპტოვალუტის მითვისების საქმეზე "თანაინვესტირების ფონდის" ყოფილ გენერალურ დირექტორ გიორგი ბაჩიაშვილს სასამართლომ 11 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.
თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე გიორგი გელაშვილმა გიორგი ბაჩიაშვილი ბრალად წარდგენილ ორივე ქმედებაში — დიდი ოდენობით თანხის მითვისებასა და უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციაში, დამნაშავედ ცნო.
გიორგი ბაჩიაშვილს ბრალი საერთო ჯამში სისხლის სამართლის 3 საქმეზე აქვს წარდგენილი. ბაჩიაშვილის თავდაპირველად ბრალი ქართული ოცნების დამფუძნებლის, ბიძინა ივანიშვილის კუთვნილი კრიპტოვალუტის მითვისების გამო წარუდგინეს.
პროკურატურის ინფორმაციით, მან 43 მილიონამდე აშშ დოლარის ღირებულების ბიტკოინი მართლსაწინააღმდეგოდ მიითვისა. ბაჩიაშვილს აღკვეთის ღონისძიების სახით 2 500 000-ლარიანი გირაო ჰქონდა შეფარდებული, თუმცა, ამ საქმეზე, მას გირაო პატიმრობით შეეცვალა.
თანხის მითვისების ნაწილში მას 10 წლით თავისუფლების აღკვეთა განუსაზღვრა, ხოლო უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციაში – 11 წლით თავისუფლების აღკვეთა. ამ უკანასკნელმა 10-წლიანი სასჯელი შთანთქა და მას საბოლოოდ თავისუფლების აღკვეთა 11 წლით განესაზღვრა.
ბაჩიაშვილს პატიმრობა აქვს შეფარდებული, ასევე, საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონო კვეთის საქმეზეც. თანაინვესტირების ფონდის ყოფილ გენერალურ დირექტორს, გიორგი ბაჩიაშვილს, რომელმაც საქართველო გუშინ, 4 მარტს დაატოვა, აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა დაუსწრებლად შეეფარდა. მანამდე პროკურატურამ გიორგი ბაჩიაშვილს საზღვრის უკანონო კვეთის ფაქტზე ბრალდება წარუდგინა.
- გიორგი ბაჩიაშვილს საზღვრის უკანონო გადაკვეთისთვის პატიმრობა დაუსწრებლად შეეფარდა
- გიორგი ბაჩიაშვილი მისი "გატაცების" და საქართველოში "უკანონო გზით" ჩამოყვანასთან დაკავშირებით გამოძიების დაწყებას ითხოვს
- გლდანის ციხეში გიორგი ბაჩიაშვილს სცემეს — ის ციხის კლინიკაშია გადაყვანილი
- "ჭიქა გადამაფშვნა", "გონება დავკარგე", "კედელზე მიმარტყმევინა თავი" — ბაჩიაშვილი ყვება როგორ დაემუქრნენ და გაუსწორდნენ ციხეში
- გიორგი ბაჩიაშვილი: "მე დღეს პატიმარი არ ვარ, მე ვარ ტყვე. ასეა ყველანაირი საერთაშორისო კანონმდებლობით"