კომუნიკაციების კომისიამ "ფორმულას" და "ტვ პირველის" წინააღმდეგ "ქართული ოცნების" საჩივრები დასაშვებად ცნო
კომუნიკაციების კომისიამ "ფორმულას" და "ტვ პირველის" წინააღმდეგ ქართული ოცნების საჩივრები დასაშვებად ცნო. საჩივრის არსებითი განხილვა კომუნიკაციების კომისიამ 19 ივნისს, 15:00 საათზე ჩანიშნა.
ქართული ოცნება ტელეკომპანიებს "პირველს" და "ფორმულას" კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიაში მაუწყებლობის შესახებ "კანონის ცალკეულ ნორმათა მოთხოვნების დარღვევას ედავება".
ქართული ოცნება მიიჩნევს, რომ მოვლენების გაშუქებისას გამოყენებული ტერმინები — "რეჟიმი", "ოლიგარქის მსახური", "პრორუსული რეჟიმის დეპუტატი", "კლანის მსახური მოსამართლე", "რუსული კომისიის სხდომა", "ივანიშვილის რეჟიმი" — "პირადი შეფასებები და ბრალდებებია", არ არის გამიჯნული ფაქტი და შეფასება, რაც არღვევს კანონმდებლობას, რის გამოც ტელეკომპანიებს "შესაბამისი სანქცია" უნდა დაეკისროთ.
როგორც ტელეკომპანია "პირველის" ადვოკატი, თორნიკე მიგინეიშვილი წერს, "ეს არის კიდევ ერთი რეპრესირების სერიის დასაწყისი კრიტიკული მედიის წინააღმდეგ.
ტელეკომპანიის რამდენჯერმე დაჯარიმება და ფინანსური სანქცია ქმნის რეალურ რისკს მაუწყებლობის შეჩერების", — წერს ადვოკატი.
შეგახსენებთ, რომ ოცნების ხელისუფლების პარლამენტმა 1-ელ აპრილს დაუჭირა მესამე მოსმენით მხარი "მაუწყებლობის შესახებ" კანონში ცვლილებებს.
კანონის თანახმად, იზღუდება მაუწყებლის მიერ უცხოური ძალისგან პირდაპირი ან არაპირდაპირი დაფინანსების მიღება, მაუწყებლის ხარისხის რეგულირებისთვის ფართოვდება საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის უფლებამოსილება, მუშაობის სტანდარტების ასამაღლებლად კი ე.წ. ბრიტანულ მოდელი ინერგება და მედიის რეგულირება კანონის რეგულირების სფეროში გადადის.
შეგახსენებთ, რომ კომუნიკაციების მარეგულირებელი კომისიის თავმჯდომარე, კახა ბექაური რამდენიმე ქვეყნის - ესტონეთის, ლიეტუვის და უკრაინის მიერაა დასანქცირებული.