დაუშვებელია, მივიღოთ კანონი, რომლის უკან გაწვევისკენ მოგვიწოდებენ ცივილიზებული სამყაროს წევრი ქვეყნები — GPBA
ფოტო: მარიამ მერლანი/ On.ge
მოკლედ: საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია (GPBA) რუსული კანონის საპროტესტო აქციებს ეხმიანება და ხელისუფლებას მოუწოდებს, რუსული კანონის განხილვისას, ევროინტეგრაციის გაცხადებულ კურსს და საერთაშორისო ვალდებულებებს დაეყრდნოს.
სტრიქონებს შორის: საქართველოში რეგისტრირებულ წიგნის გამომცემელთა დაახლოებით 80% GPBA-ის წევრია. მათ შორის არიან ბიბლუსი, დიოგენე, ინტელექტი და არტანუჯი.
დეტალები: ასოციაცია წერს, რომ დაუშვებელია საქართველოში მივიღოთ კანონი, რომლის უკან გაწვევისკენ მოგვიწოდებენ თავისუფალი, ცივილიზებული სამყაროს წევრი ქვეყნები და დემოკრატიული საერთაშორისო ორგანიზაციები, ვისაც "საქართველოს მოსახლეობის უდიდესი უმრავლესობა თავის მომავალს უკავშირებს":
- "მოვითხოვთ, რომ მთავრობამ ზედმიწევნით დაიცვას გამოხატვის თავისუფლება და უზრუნველყოს დემონსტრანტების უსაფრთხოება. შექმნილ დაძაბულ ვითარებაში, როცა დედაქალაქის მთავარ გამზირზე ყოველდღიურად იკრიბება ათიათასობით ადამიანი, არ უნდა დავუშვათ სიტუაციის ესკალაცია".
- ასოციაცია წერს, რომ წარსულის გამოცდილების გათვალისწინებით, უნდა გვახსოვდეს, რომ საზოგადოების კონსოლიდაცია რუსეთის დამპყრობლურ პოლიტიკასთან ეფექტიანი ბრძოლის აუცილებელი პირობაა.
კონტექსტი: ბოლო რამდენიმე დღეა, რაც საქართველოში ხალხი რუსული კანონის მიღებას აპროტესტებს საკანონმდებლო ინიციატივის საპარლამენტო განხილვების პარალელურად.
- აქციები არა მხოლოდ თბილისში, სხვა რეგიონებშიც იმართება.
დღეს, 20 აპრილს, 17:00 საათზე, პირველი რესპუბლიკის მოედანზე, გაიმართება ქალების მარში, სახელწოდებით — ქალები ვირჩევთ ევროპას!
- ქალთა მარშის მთავარი მოთხოვნაა, რომ საქართველოს პარლამენტმა უკან გაიწვიოს რუსული კანონი, რომელიც 17 აპრილს პირველი მოსმენით მიიღო.