დააკავეს 60 წლის კაცი, რომელსაც ქალები გაუპატიურებაში ადანაშაულებდნენ
რა მოხდა: 27 სექტემბერს ქალთა უფლებადამცველმა ორგანიზაცია საფარმა განაცხადა, რომ იცავდა 18 და 19 წლის ახალგაზრდა ქალების ინტერესებს, რომელთა მიმართ 60 წლის კაცის მხრიდან ჩადენილი დანაშაულების ნიშნები იკვეთებოდა.
- კერძოდ, გაუპატიურება, ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ძალადობა, მუქარა, ადევნება, პირადი ხასიათის ინტიმური შინაარსის შემცველი ფოტო-ვიდეომასალის უკანონო მოპოვება, შენახვა და გავრცელება, იძულება, ტრეფიკინგი.
- ორგანიზაციის ინფორმაციით, სავარაუდოა, რომ იგივე პირი არასრულწოვანების მიმართაც ჩადიოდა მძიმე დანაშაულს.
- ახალგაზრდა ქალებმა პოლიციას 19 სექტემბერს მიმართეს და როგორც ორგანიზაცია წერდა, 27 სექტემბრამდე ერთი მათგანი არ გამოუკითხეს და მის მიმართ ჩადენილ სავარაუდო დანაშაულზე გამოძიება არ იყო დაწყებული.
- რაც შეეხება მეორე ქალს, საფარის ინფორმაციით, მისი დაცვის მიზნით გამოიცა შემაკავებელი ორდერი და მოძალადეზე დაწესდა ელექტრონული ზედამხედველობა.
- ორგანიზაცია მიიჩნევდა, რომ ამ შემთხვევაში, ეს სრულიად არასაკმარისი ღონისძიება იყო ქალის დასაცავად.
დეტალები: მათივე განცხადებით, ახალგაზრდა ქალი პოლიციის განყოფილებაში გამოკითხვის დროს გენდერული ნიშნით დისკრიმინაციული მოპყრობის მსხვერპლი გახდა და მას აიძულეს გაუპატიურების შესახებ ესაუბრა კაცი პოლიციელების წინაშე.
- "გამოკითხვისას პოლიციელები გამოძიებისთვის სრულიად არასაჭირო და ქალისთვის დამამცირებელ კითხვებს უსვამდნენ. მნიშვნელოვანია, რომ ერთ-ერთ მსხვერპლს პოლიციის განყოფილებაში ხანგრძლივი დროის გატარება მოუწია მოძალადის გვერდით, რაც მისთვის დამატებითი სტრესი იყო", — წერდა საფარი.
- ორგანიზაცია მოითხოვდა, ინტიმური შინაარსის პირადი და პერსონალური ინფორმაციის მოპოვება-შენახვა-გავრცელების ნაწილში სისხლის სამართლის მიმართულებით გამოძიება სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს დაეწყო, სხვა დანაშაულები კი თბილისის მთავარ საგამოძიებო სამმართველოს გადაცემოდა.
- საფარმა მიმართა სახალხო დამცველსაც, დაინტერესდეს ამ საქმით და გამოძიების პროცესს გაუწიოს შესაბამისი მონიტორინგი.
შსს-ს დღევანდელი განცხადებით, 1963 წელს დაბადებული ლ.მ. გაუპატიურების, ძალადობისა და მუქარის ბრალდებით დააკავეს. დანაშაული 8 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
"გამოძიებით დადგინდა რომ ბრალდებულმა, სხვადასხვა დროს, ნაცნობ გოგოებთან, მათი ნების საწინააღმდეგოდ დაამყარა სქესობრივი კავშირი, ასევე, მათ არაერთხელ მიაყენა ფიზიკური შეურაცხყოფა. გამოძიებით ასევე დადგინდა, რომ ბრალდებული მათ მიმართ მუქარასაც ახორციელებდა", — წერს უწყება.