ნიუ-იორკის ჯანდაცვის დეპარტამენტი, ქართულ სანელებლებში ტყვიის მაღალი შემცველობის გამო, მოსახლეობას აფრთხილებს
ნიუ-იორკის ჯანმრთელობის დაცვის დეპარტამენტი მოქალაქეებს რეგულარულად აფრთხილებს ქართული წარმოების ზოგ სანელებელში ტყვიის მაღალ შემცველობასთან დაკავშირებით. გაფრთხილება განსაკუთრებით ეხება ორსულებსა და ბავშვებს. ერთ-ერთი ასეთი გაფრთხილება ნიუ-იორკში მცხოვრებმა ქართველმა რამდენიმე დღის წინ მიიღო. მან ამის შესახებ ინფორმაცია On.ge-ს მიაწოდა.
გაფრთხილება, რომელიც მიიღო ნიუ-იორკში მცხოვრებმა ქართველმა.
გაფრთხილების მიხედვით, ქალაქ ნიუ-იორკის ჯანდაცვის დეპარტამენტმა დაადგინა, რომ საქართველოში დამზადებულ ზოგიერთ სანელებელს აქვს ტყვიის მაღალი შემცველობა. აღნიშნული სანელებლები მოიცავს:
- ყვითელი ყვავილი ან ზაფრანა;
- სვანური მარილი;
- ხმელი სუნელი ან ხარჩოს სუნელი;
- მწარე წიწაკა, დაფქვილი ჩილი, წიწაკა, დაფქვილი კერი, კოჭა, ქინძი და კვლიავი;
- ქართული მარილი ან სვანური მარილი;
- უცხო სუნელი ან შამბალა;
- მშრალი აჯიკა;
- საცივის სუნელი.
"ტყვიის მაღალი შემცველობის სანელებლებით მომზადებული საკვების მიღებამ შესაძლოა გამოიწვიოს ჯანმრთელობის პრობლემები. ზოგიერთი საკვები შეიძლება შეიცავდეს ტყვიას, მაგრამ ის არ იყოს დასახელებული, როგორც ინგრედიენტი. სავარაუდოა, რომ საქართველოში ნაყიდ ან იქიდან ჩამოტანილ სანელებლებს ექნება ტყვიის იმაზე მაღალი შემცველობა, ვიდრე აშშ-ს მაღაზიებში ნაყიდ სანელებლებს. ბავშვები ყველაზე დიდი რისკის ქვეშ არიან. ტყვიამ შეიძლება წარმოქმნას სწავლასთან და ქცევასთან დაკავშირებული პრობლემები. მან შეიძლება გაზარდოს სისხლის მაღალი წნევის, ღვიძლის დაავადების რისკი, დააზიანოს ნერვული სისტემა და წარმოშვას რეპროდუქციული პრობლემები მოზრდილებში", - აღნიშნულია ოფიციალურ გაფრთხილებაში.
ამავე დოკუმენტის მიხედვით, ორსულობის დროს ტყვიამ შეიძლება გავლენა იქონიოს დედისა და ჩვილის ჯანმრთელობაზე. რაც უფრო მეტია ტყვიის შემცველი პროდუქტის მიღების მაჩვენებელი, მით უფრო მაღალია ჯანმრთელობის პრობლემების გაჩენის რისკი. ტყვიით მოწამლული მოზრდილებისა და ბავშვების უმეტესობა არც ავად გამოიყურება და არც ცუდად გრძნობს თავს. მხოლოდ სისხლის ანალიზით შეიძლება იმის დადგენა, ადამიანი მოწამლულია თუ არა ტყვიით.
ნიუ-იორკის ჯანდაცვის დეპარტამენტი მოუწოდებს მოსახლეობას, თუ შეიძენენ ან მიიღებენ სანელებლებს საქართველოდან, ექიმთან ჩაიტარონ გამოკვლევები სისხლში ტყვიის შემცველობაზე.
ნიუ-იორკის ჯანდაცვის დეპარტამენტმა ეს გაფრთხილება პირველად 2015 წელს გამოაქვეყნა და მას შემდეგ მოსახლეობას რეგულარულად უგზავნის შეტყობინებებს.
განახლება: სურსათის ეროვნულმა სააგენტომ დღეს On.ge-ს საპასუხოდ გაავრცელა განცხადება, რომ აშშ-ში ქართულ სუნელზე არანაირი შეზღუდვა არ არსებობს.
პირველ ივლისს ნიუ-იორკის ჯანდაცვის დეპარტამენტმა On.ge-ს ელექტრონული მიმოწერის საშუალებით უპასუხა, რომ ტყვიის საგანგაშო დოზა საქართველოში ნაყიდ, ან საქართველოდან აშშ-ში გაგზავნილ სუნელებში აღმოჩნდა 2017 წელსაც. შესაბამისად, ისინი უკვე წლებია, რეგულარულად აფრთხილებენ ამ სუნელების პოტენციურ მომხარებლებს შესაძლო საფრთხის შესახებ, მათი გაფრთხილება კი ახლაც ძალაშია.