ამის შესახებ საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით მყოფმა ზბიგნევ რაუმ ბრიფინგზე განაცხადა.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: 6 თებერვალს თბილისის საქალაქო სასამართლომ მიხეილ სააკაშვილს პატიმრობის გადავადებაზე უარი უთხრა.
- ყოფილი პრეზიდენტის ოჯახის წევრები, ექიმები და ადვოკატები ექსპრეზიდენტის ჯანმრთელობის მკვეთრ გაუარესებაზე საუბრობენ და საზღვარგარეთ მის სამკურნალოდ გადაყვანას ითხოვენ.
- ყოფილი პრეზიდენტის სამკურნალოდ გადაყვანის თხოვნით საქართველოს ხელისუფლებას უკრაინის პრეზიდენტმა, საგარეო უწყებამ და არაერთმა საერთაშორისო ორგანიზაციამ მიმართეს.
დეტალები: რაუს განცხადებით, ილია დარჩიაშვილთან განხილულ საკითხებს შორის მოხვდა საქართველოს ევროპული ინტეგრაციის პრობლემატიკა, ევროპის უსაფრთხოება და ექსპრეზიდენტ სააკაშვილის სიტუაცია.
- "ყველა ამ საკითხში პოლონეთი ცდილობს, იპოვოს კონსტრუქციული გამოსავალი და გაუწიოს საქართველოს ყველა შესაძლო დახმარება, ვინაიდან ღრმად გვჯერა, რომ პოლონეთ-საქართველოს თანაქმედება ახორციელებს ეროვნულ და უსაფრთხოების ინტერესებს, როგორც ჩვენი ქვეყნების, ევროპის, ასევე, თავისუფალი მსოფლიოს საზოგადოებისას", — თქვა მან.