რუსული კანონის საწინააღმდეგო აქციის მონაწილე, ლაზარე გრიგორიადისი პოლიციამ 29 მარტს დააკავა.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: აქტივისტი აპროტესტებდა რუსულ კანონს, რომლის ჩაგდებაც მმართველ გუნდსა და პრორუსულ "ხალხის ძალას" მზარდი საზოგადოებრივი პროტესტის შემდეგ მოუწია.
- 7-8 მარტის აქციები სამართალდამცველებმა რამდენჯერმე დაშალეს წყლის ჭავლის, წიწაკის სპრეისა და ცრემლსადენი გაზის გამოყენებით, მოგვიანებით კი დარბევაზე გადავიდნენ: სათითაოდ მისდევდნენ, სცემდნენ და აკავებდნენ პროტესტის მონაწილეებს.
- გამოძიების ვერსიით, გრიგორიადისმა პოლიციის თანამშრომლებს ქვები და ე.წ. მოლოტოვის კოქტეილები ესროლა, ასევე, ცეცხლი წაუკიდა შსს-ის კუთვნილ ავტომობილს.
- მმართველი გუნდის თავმჯდომარემ 21 წლის აქტივისტს დღეს "გზას აცდენილი კაცი" უწოდა და თქვა, რომ "ჩანს, ყველანაირი ორიენტაცია არეული აქვს" — კობახიძის ამ განცხადებას, სავარაუდოდ, ჰომოფობიური ქვეტექსტი ჰქონდა.
დეტალები: პროკურატურაში აცხადებენ, რომ ე.წ. მოლოტოვის კოქტეილის სროლის შედეგად სპეცრაზმის ორმა თანამშრომელმა დამწვრობა მიიღო, შსს-ის ავტომობილის დაწვით კი ბიუჯეტს 39 500 ლარის ქონებრივი ზიანი მიადგა.
- მათივე ინფორმაციით, დაკავებულს ბრალდება პოლიციელის ჯანმრთელობის ხელყოფისა (353-ე პრიმა მუხლის მეორე ნაწილი) და ცეცხლის წაკიდებით სხვისი ნივთის დაზიანების (187-ე მუხლის მეორე ნაწილის ა ქვეპუნქტი) მუხლებით წარედგინა.
- დანაშაული 7-დან 11 წლამდე პატიმრობას ითვალისწინებს.