სახალხო დამცველი აქტივისტ ნატა ფერაძის მანქანის დაზიანებას გმობს
სახალხო დამცველი მოუწოდებს საგამოძიებო ორგანოებს, ჩაატარონ დროული და ყოვლისმომცველი გამოძიება ნატა ფერაძის ავტომანქანის დაზიანების ფაქტთან დაკავშირებით, პასუხისმგებელ პირთა იდენტიფიცირების და მათთვის შესაბამისი პასუხისმგებლობის დაკისრების მიზნით.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: 22 ოქტომბერს ცნობილი გახდა, რომ აქტივისტის მანქანა საღებავითაა მოხატული და შეურაცხმყოფელი წარწერებია გაკეთებული.
- როგორც ნატა ფერაძემ On.ge-ს უთხრა, მომხდარს მის განცხადებებს უკავშირებს. ამბობს, რომ ვაკის პარკში მომხდარის შემდეგ, თბილისის მერის გადადგომას აქტიურად ითხოვს.
დეტალები: ომბუდსმენის თქმით, ხელისუფლების წარმომადგენელთა კრიტიკა მათი საქმიანობის გაუმჯობესებისა და ანგარიშვალდებულების ზრდას ემსახურება.
- "ადამიანის უფლებებთან დაკავშირებული საკითხების საჯარო განხილვა უფლებადაცვით საქმიანობას განეკუთვნება, რომელსაც არსებითი წვლილი შეაქვს ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებაში".
- აღნიშნავს, რომ უფლებადამცველთა შეუფასებელი როლის გათვალისწინებით, საერთაშორისო დონეზე მათ დასაცავად, არაერთი გარანტიაა შექმნილი, რომლის ფარგლებშიც, სახელმწიფოს ეკისრება ვალდებულება, მათ შორის, დაიცვას აქტივისტები მესამე პირთა მხრიდან განხორციელებული თავდასხმებისგან;
- "ასეთი ფაქტების დაფიქსირების შემთხვევაში, უზრუნველყოს ეფექტიანი სამართლებრივი რეაგირება დაუსჯელობის გარემოს თავიდან ასაცილებლად".
გარდა ამისა, სახალხო დამცველი აცხადებს იმასაც, რომ უფლებადამცველთა მიმართ მტრული გარემოს შექმნას გარკვეულწილად ხელს უწყობს წლების განმავლობაში, მაღალი პოლიტიკური თანამდებობის პირების მხრიდან მათი დისკრედიტაციისკენ მიმართული განცხადებები, რაც სახალხო დამცველმა წარსულში არაერთხელ შეაფასა მიუღებელ პრაქტიკად.
- "ამდენად, კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ თანამდებობის პირებს, თავი შეიკავონ უფლებადამცველთა წინააღმდეგ წარმოებულ კამპანიებში ჩართვისგან და საჯაროდ დაგმონ მათ მიმართ განხორციელებული დანაშაულებრივი ქმედებები".
შსს: On.ge უწყებისგან პასუხს ინფორმაციის გავრცელების შემდეგ ელოდება.
- შსს-ს 22 ოქტომბერს დავუკავშირდით და გვითხრეს, რომ მომხდარს მოიკვლევდნენ, დღესაც იმავეს გვეუბნებიან.
- მათ პასუხს მიღებისთანავე შემოგთავაზებთ.