20-21 ივნისის დანაშაულის ყველა შესაძლო ეპიზოდი სათანადოდ არ არის გამოძიებული — საია
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის შეფასებით, 20-21 ივნისის საქმეთა ნაწილის განხილვა უსაფუძვლოდ ჭიანურდება.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: 20-21 ივნისის მოვლენები, 3 წლის წინ, 2019 წელს მოხდა.
- როგორც საიაში ამბობენ, ამ დრომდე საქმესთან დაკავშირებით რაიმე შემაჯამებელი გადაწყვეტილება გენერალური პროკურატურის მიერ არ არის მიღებული.
- გამოძიების დაწყებიდან 2021 წლამდე მხოლოდ ერთი სამართალდამცავს წარდგენა ბრალი იმ დაზარალებულების საქმეში, რომელთა ინტერესებსაც საია იცავს.
სამართლებრივი ნაწილი: პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილში მიმდინარეობს გამოძიება სისხლის სამართლის საქმეზე, რომელიც 2019 წლის 20-21 ივნისს აქციის მონაწილეთა მიმართ ძალადობით და იარაღის გამოყენებით სამსახურებრივი უფლებამოსილების შესაძლო გადამეტების ფაქტს ეხება.
- სისხლის სამართლის კოდექსის 333-ე მუხლის მე-3 ნაწილის "ბ" ქვეპუნქტი.
დეტალები: საიას თქმით, 15-მდე პირმა უკვე მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსათვის სარჩოს დაკისრებისა და მორალური ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნით.
- მოსარჩელეთა შორის არიან ჟურნალისტები, რომლებმაც დაზიანებები მიიღეს სამსახურებრივი მოვალეობების შესრულებისას, ასევე — შემთხვევითი გამვლელები და აქციის მონაწილეები.
- დაზარალებულებმა აქციის დაშლისას გამოყენებული ცრემლსადენი გაზისა და რეზინის ტყვიების შედეგად მიიღეს დაზიანებები.
- რამდენიმე მოსარჩელემ რეზინის ტყვიის მოხვედრის გამო დაკარგა თვალი, რამაც მათი შრომისუნარიანობის შეზღუდვა გამოიწვია.
- ამ დრომდე არც ერთ საქმეზე არ დასრულებულა სამართალწარმოება, მიუხედავად იმისა, რომ ამ ტიპის საქმეების განხილვისას კანონით დადგენილია შეზღუდული ვადა.
არქივიდან: 2019 წლის 20 ივნისს პროდასავლური და ანტისაოკუპაციო აქცია მას შემდეგ დაიწყო, რაც რუსეთის დუმის კომუნისტი დეპუტატი საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის სავარძელში დაჯდა.
- ხალხმრავალი აქცია პარლამენტის თავმჯდომარის გადადგომის მოთხოვნით გაგრძელდა. ირაკლი კობახიძე მხოლოდ მომდევნო დღეს გადადგა.
- მანამდე სპეცრაზმმა აქციაზე შეკრებილები ცრემლსადენი გაზის, რეზინის ტყვიებისა და წყლის წავლით გამოყენებით დაშალა.
- დაშავდა რამდენიმე ადამიანი, მოქალაქეთა ნაწილმა დაკარგა თვალი.
- მთავრობა ამტკიცებს, რომ შეკრებილები პარლამენტის შტურმით აღებას აპირებდნენ და მათ წინააღმდეგ გამოძიება ქონდა დაწყებული.