უკრაინაში რუსეთის შეჭრის შემდეგ, სულ მცირე 53 ისტორიული და რელიგიური ობიექტი დაზიანდა — იუნესკო
ფოტო: უკრაინული მედია/ტელეგრამი
იუნესკოს განცხადებოთ, უკრაინაში რუსეთის შეჭრის შემდეგ, სულ მცირე 53 ისტორიული და რელიგიური ობიექტი დაზიანდა. როგორც იუნესკოს სპიკერი ამბობს, ორგანიზაციამ შექმნა სისტემა უკრაინის უმთავრესი ადგილებისა და ძეგლების მდგომარეობის მონიტორინგისთვის, სატელიტური გამოსახულების საშუალებით.
"დღემდე ჩვენ შევძელით დადასტურდა მინიმუმ 53 კულტურული ობიექტის დაზიანება", — ციტირებს სპიკერს CNN.
მათივე ცობით, დაზიანებულ ობიექტებს შორისაა 29 რელიგიურ და 16 ისტორიულ შენობა, 4 მუზეუმი და 4 ძეგლი. ორგანიზაციაში ამბობენ იმასაც, რომ ყველაზე მეტი ზიანი მიადგა ქალაქ ხარკოვს — 18 დაზიანებული ობიექტი, მათ შორისაა ხარკოვის ეროვნული აკადემიური ოპერისა და ბალეტის თეატრი, ხელოვნების მუზეუმი და დრობიცკის იარი ჰოლოკოსტის მემორიალი.
დაზიანებული ობიექტების სიაშია მარიუპოლიც დრამატული თეატრც, ჩერნიგოვში კი წმინდა ეკატერინეს ეკლესია.
საომარი მოქმედებების შედეგად, იუნესკოს სიის მიხედვით. სააგენტო „მუშაობს უკრაინის ხელისუფლებასთან პრიორიტეტული ადგილების ჩამოთვლაზე და ამ განლაგების პირობების განსაზღვრაზე“, დასძინა სპიკერმა.
როგორც CNN წერს იუნესკოს გენერალურმა დირექტორმა, ოდრი აზულაიმ ოფიციალური წერილი გაუგზავნა რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრს სერგეი ლავროვს დამატებითი გარანტიებისთვის. სპიკერის თქმით, ამ წერილით დირექტორმა ლავროვს შეახსენა რუსეთის ფედერაციის ვალდებულებები და მიაწოდა უკრაინის მსოფლიო მემკვიდრეობის ძეგლების მდებარეობის მონაცემები.
უკრაინაში მსოფლიო მემკვიდრეობის შვიდი ძეგლია, მათ შორისაა კიევის წმინდა სოფიას საკათედრო ტაძარი, კიევ-პეჩერის ლავრა და ლვოვის უძველესი კვარტალი. ამ დროისთვის არცერთი არ დაზიანებულა.