თბილისის საზოგადოებრივ ტრანსპორტში ულიმიტო სამგზავრო ბარათები ამოქმედდება
თბილისის მერის, კახა კალაძის განცხადებით, საზოგადოებრივი ტრანსპორტის მომხმარებლებისთვის ულიმიტო მგზავრობის სისტემა და შესაბამისი ტიპის ბარათები შეიქმნება. ულიმიტო მგზავრობის სისტემა 2022 წლის პირველი თებერვლიდან ამოქმედდება, თუმცა მანამდე, 5 იანვრიდან მეტროს, მიკროავტობუსისა და ავტობუსის მომხმარებლებს უკვე ექნებათ შესაძლებლობა შეიძინონ აბონიმენტები.
ულიმიტო ბარათების საფასური მისი გამოყენების პერიოდზე იქნება დამოკიდებული:
ბარათების შეძენა თბილისის მეტროს სალაროებში და საქართველოს ბანკის ექსპრეს ფილიალებში იქნება შესაძლებელი. ამასთანავე, სხვადასხვა საზოგადოებრივი ჯგუფისთვის სამგზავრო საშეღავათო პროგრამები ძალაში დარჩება.
უფასო მგზავრობის უფლებით ისარგებლებენ თბილისში რეგისტრირებული უსინათლო პირები, მათი თანმხლები და გამცილებელი პირები, მოსწავლეები, უბნის ინსპექტორები, თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ოპერატიული მთავარი სამმართველოს მოსამსახურეები, თბილისის მუნიციპალური ბაგა-ბაღების თანამშრომლები, თბილისში რეგისტრირებული სამხედრო ძალების ვეტერანები და სხვა. შეღავათიანი მგზავრობის ტარიფით მგზავრობის უფლებით კვლავ ისარგებლებენ სტუდენტები, პენსიონერები და სხვა საზოგადოებრივი ჯგუფები.
On.ge-ს თბილისის მერიაში განუცხადეს, რომ ულიმიტო ბარათებით სარგებლობა ნებაყოფლობითი იქნება და პარალელურად იმოქმედებს აქამდე არსებული გადახდის სისტემაც. თუმცა, ტრანსპორტით ერთჯერადად სარგებლობის საფასური 1 ლარი იქნება.