ბოლომდე დაადასტურეს არაადამიანური მოპყრობა და წამება — დეკანოიძე პენიტენციურის კადრებზე
ფოტო: ელენე ზაქაშვილი / On.ge
ნაციონალური მოძრაობის ერთ-ერთი ლიდერი, ხატია დეკანოიძე აცხადებს, რომ ყოფილი პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის გლდანის ციხის საავადმყოფოში შეყვანის კადრებით "ბოლომდე დაადასტურეს არაადამიანური მოპყრობა და წამება".
"სტრასბურგმა რაც დაავალდებულა ინფორმაციის მიწოდებაზე, თუ რა ღონისძიებები ტარდება მიხეილ სააკაშვილის უსაფრთხოებისთვის და მიაწოდეს, როგორ ძალადობენ პრეზიდენტზე. ეს კადრები მალე თვითონ გაუსაჯაროვდებოდათ, იცოდნენ ამის შესახებ და დაასწრეს. ბოლომდე დაადასტურეს არაადამიანური მოპყრობა და წამება", — წერს დეკანოიძე.
ამასთან დეკანოიძის თქმით, კადრები გაავრცელეს ივანიშვილის Facebook-ზეც, რაც ადასტურებს, რომ პირადად ივანიშვილია ჩართული ამ შურისძიებაში.
მისდამი ასეთ მოპყრობაზე სააკაშვილმა იმ დღესვე ისაუბრა, როცა გლდანის ციხეში გადაიყვანეს. ის აცხადებდა, რომ წინააღმდეგობის მიუხედავად, იძულებით შეიყვანეს მე-18 დაწესებულებაში, კრიმინალების გინების ქვეშ გაათრიეს მიწაზე, ჩაარტყეს კისერში, ათრიეს თმებით, რა დროსაც წინააღმდეგობა გაუწია. ადვოკატები კი ამბობდნენ, რომ მას პატიმრები, ე.წ. შუმოკით ფანჯრებთან სპეციალურად დაახვედრეს და სააკაშვილი აგინებინეს.
სააკაშვილის იძულებით შეყვანის ვიდეოს გავრცელებამდე იუსტიციის მინისტრმა განაცხადა, რომ კადრებს იმის უარსაყოფად გამოაქვეყნებდნენ, რასაც სააკაშვილის ადვოკატი, ნიკა გვარამია ამტკიცებდა. მისი თქმით, გვარამიას განცხადება, სააკაშვილი დაწესებულებაში იძულებით შეყვანისა და იმის შესახებ, რომ სხვა პატიმრებს წინასწარ ჰქონდათ ინფორმაცია, ვინ მიიყვანეს რეანომობილით, სიცრუეა და ამ სიცრუეს "სულ რამდენიმე წამში" ამხელდნენ.
"ნათლად გამოჩნდება, თუ სად გაჩერდა რეანომობილი, რომლითაც გადავიყვანეთ პატიმარი მიხეილ სააკაშვილი მე-18 დაწესებულებაში. ნათლად დაინახავს ამას საზოგადოება და ეს არის გაჩერებული დაწესებულების კარებთან, სადაც მას ვერავინ დაინახავდა", — განაცხადა ბრეგაძემ.