როგორ შემოვიდა სააკაშვილი საქართველოში — პროკურატურის ვერსია
ფოტო: მიხეილ სააკაშვილი / FB
საქართველოს პროკურატურამ ექსპრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის საქართველოში შემოსვლის საკუთარი ვერსია გააჟღერა. პარალელურად უწყებამ საქმის ფარგლებში დაკავებულ ელგუჯა ცომაიას ბრალი დაუმძიმა. ცომაიას პროკურატურა მძიმე დანაშაულის დაფარვასა და საზღვრის უკანონო კვეთაში ადანაშაულებს.
უწყების ინფორმაციით, რამდენიმე ათეული მეტრის გავლის შემდეგ, 01:47:27 საათზე, ფოთის პორტის ტერიტორიაზე ცომაიამ სატვირთო ავტომანქანა გააჩერა და მანქანის მისაბმელის უკანა კართან მივიდა. პროკურატურაში ამბობენ, რომ 01:49:37 საათზე იქიდან მიხეილ სააკაშვილი ჩამოვიდა და მარჯვენა მხრიდან სატვირთო ავტომანქანის კაბინაში ჩაჯდა. მათი განცხადებით, ამ ქმედებით, მიხეილ სააკაშვილმა სახელმწიფო კონტროლის გვერდის ავლით, ცომაიას დახმარებით უკანონოდ გადმოკვეთა საქართველოს სახელმწიფო საზღვარი.
პროკურატურის მტკიცებით, მიხეილ სააკაშვილის მისაბმელში ყოფნა მისი კუთვნილი ტელეფონიდან ამოღებული ვიდეოჩანაწერებით და ვიდეო ექსპერტიზითაა დადასტურებული. მათი ვერსიით, აღნიშნულის შემდეგ, 01:50:52 საათზე ელგუჯა ცომაიამ ნელი სვლით და ჩართული საავარიო შუქსიგნალიზაციით გააგრძელა გზა გასასვლელისკენ, თუმცა უწყების თქმით, 01:53:06 საათზე კიდევ შეჩერდა გზაში, გადავიდა ტრაილერის უკანა კართან, შეამოწმა სწორად ჰქონდა თუ არა დაკეტილი კარი, დაბრუნდა სატვირთო ავტომანქანის საჭესთან და გააგრძელა გზა.
პროკურატურის ვერსიით, 03:13:35 საათზე ცომაია ფეხით გავიდა გეზის ტერიტორიდან და მერსედესის მარკის ავტომანქანაში ჩაჯდა, სადაც ასევე იმყოფებოდნენ მიხეილ სააკაშვილი, შალვა წოწორია, ზურაბ წოწორია. მათი განცხადებით, ისინი აბაშის მიმართულებით წავიდნენ და იმავე დღეს ჩავიდნენ სოფელ ტყვირში მდებარე ცომაიას საცხოვრებელ სახლში.
მათი ცნობით, 29 სექტემბერს, დღის საათებში, ცომაია დაუკავშირდა მის მეგობარ გიორგი ნარიმანიძეს და სთხოვა ფოთში, გაფორმების ეკონომიკურ ზონაში მისი ავტომანქანის ვეტშემოწმებაში დახმარება. უწყების განცხადებით, ნარიმანიძე რეგისტრაციის გავლის შემდეგ, 29 სექტემბერს, 16:43 საათიდან 17:50 საათამდე დროის პერიოდში, ფოთი-ხობი-სენაკის გავლით გადაადგილდა აბაშის მიმართულებით და გაჩერდა.
პროკუატურის მტკიცებით, სააკაშვილის საქართველოში შემოსვლისა და გადაადგილების ზუსტი მარშრუტია დადგენილი, ამასთან, შესწავლილია 112-ს სათვალთვალო კამერების ასეულობით ვიდეოჩანაწერი, ასევე, კერძო კომპანიების სათვალთვალო კამერები. პროკურატურის ცნობითვე, გამოკითხულია საქმესთან კავშირში მყოფი 69 პირი, გამოთხოვილი და შესწავლილია საქმესთან შემხებლობაში მყოფი პირების მობილურ ტელეფონებზე მომსახურე ანძების და მათი ადგილმდებარეობის, დაფარვის ზონის და რადიუსის შესახებ ინფორმაციები.
მათივე ინფორმაციით, საქართველოს გენერალური პროკურატურის საერთაშორისო ურთიერთობების სამმართველოს მეშვეობით უკრაინის რესპუბლიკის კომპეტენტურ ორგანოებში გადაგზავნილია შუამდგომლობები სამართლებრივი დახმარების აღმოჩენის შესახებ.
"ბრალდებულების საცხოვრებელ სახლებში ჩატარდა ჩხრეკები და ამოღებულია საქმისთვის მნიშვნელოვანი მტკიცებულებები; საქმეზე ამოღებულ მობილურ ტელეფონებზე და ამავე მობილური ტელეფონიდან გამოთხოვილ ვიდეოჩანაწერებზე დანიშნულია 4 საინფორმაციო-ტექნოლოგიური ექსპერტიზა; საქმეზე ამოღებულ ბრალდებულ ე.ც.-ს კუთვნილ SCANIA-ფირმის სატვირთო ავტომანქანაზე დანიშნულია ავტოტექნიკური და ტრასოლოგიური ექსპერტიზები", — ვკითხულობთ განცხადებაში.
უწყების განცხადებით, შინაგან საქმეთა სამინისტროში მიხეილ სააკაშვილის მიერ საზღვრის უკანონო კვეთის საქმეზე გამოძიება გრძელდება.