გომელაური: თუ გუნდი მიიღებს გადაწყვეტილებას რომ თანამდებობა დავტოვო, რა თქმა უნდა, დავემორჩილები
შინაგან საქმეთა მინისტრის, ვახტანგ გომელაურის განცხადებით, თუ ქართული ოცნება მიიღებს გადაწყვეტილებას, რომ თანამდებობა დატოვოს, დაემორჩილება. ამის შესახებ მან რუსთავი 2-ის ეთერში ისაუბრა.
"თუ გულისხმობთ, ჩემი თანამდებობის დატოვება-არდატოვების თემას, რა თქმა უნდა, არის პრემიერი გვყავს ჩვენ, გვყავს პოლიტსაბჭო, არის პოლიტიკური გუნდი, რომელმაც უნდა მიიღოს გადაწყვეტილება, მე უნდა დავტოვო თანამდებობა, არ უნდა დავტოვო თანამდებობა, მე სწორად ვიმოქმედე და შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, ამ შემთხვევაში, 5-6 ივლისის ფარგლებში, თუ არა.
აქედან გამომდინარე, მოხდება უკვე პოლიტიკური პასუხისმგებლობის აღება, გადადგომას ვგულისხმობ, მე უნდა დავტოვო თანამდებობა, თუ არ უნდა დავტოვო თანამდებობა. თუ მიიღებს გუნდი გადაწყვეტილებას, რომ მე თანამდებობა დავტოვო, რა თქმა უნდა, მე გუნდის გადაწყვეტილებას დავემორჩილები", — თქვა მან.
გომელაურის გადადგომის მოთხოვნა საზოგადოების ნაწილში 5-6 ივლისის მოვლენების შემდეგ გაჩნდა. ჰომოფობიური და ძალადობრივი ჯგუფების თავდასხმის შედეგად 5-6 ივლისს 50-ზე მეტი ჟურნალისტი დაშავდა. 5 ივლისს დღის განმავლობაში პოლიციას არავინ დაუკავებია. კონტრაქციაზე მობილიზებული იყო არასაკმარისი სამართალდამცავი და პოლიციელებს ტერიტორიიდან გაჰყავდათ არა მოძალადეები, არამედ ჟურნალისტები. დაკავებულების შესახებ ინფორმაცია დღის ბოლოს და მომდევნო დღეებში გავრცელდა.