ბავშვმა თქვა, რომ პანსიონში ცხოვრების დროს, აღმზრდელი ფსიქოლოგიურად ძალადობდა — მაღლაფერიძე
სახელმწიფო ზრუნვის სააგენტოს დირექტორის, მერი მაღლაფერიძის ინფორმაციით, ნინოწმინდის პანსიონში დარღვევის შესახებ ინფორმაცია ბოლოს ათი დღის წინ მიიღეს. როგორც მან განმარტა, ერთ-ერთმა ბენეფიციარმა თქვა, რომ პანსიონში მისი ცხოვრების დროს ერთ-ერთი აღმზრდელი მასზე ფსიქოლოგიურად ძალადობდა.
მისივე თქმით, ეს ბავშვი არაა პანსიონიდან გამოყვანილ ექვს ბავშვს შორის და მანამდე იქნა გამოყვანილი.
მერი მაღლაფერიძემ ჟურნალისტებთან განაცხადა, რომ დაწესებულებაში შესვლის პრობლემა იყო, რის მიზეზადაც პანსიონმა პანდემია დაასახელა. თუმცა სოცმუშაკები ბავშვებს ტელეფონით ეკონტაქტებოდნენ.
"სპეციალური ჯგუფი გვაქვს ადგილზე გაგზავნილი, რომელიც იქ დარჩება და არ დატოვებენ დაწესებულებას, სანამ არ გვეცოდინება, რომ იქ ყველაფერი არის წყნარად", — აღნიშნა მაღლაფერიძემ.
სახელმწიფო ზრუნვის სააგენტოს განცხადებით, მას შემდეგ, რაც ნინოწმინდის ბავშვთა პანსიონში ბავშვთა ზრუნვის სამსახურს შესაძლებლობა მიეცა შესულიყო და თავისი საქმიანობა განეხორციელებინა, აღნიშნული დაწესებულების დატოვების სურვილი 6-მა არასრულწლოვანმა გამოთქვა. სააგენტოში აცხადებენ, რომ სააგენტომ შესაბამისი რეაგირება მოახდინა და ისინი უკვე სხვა ზრუნვის ფორმაში გადაყვანეს. ამასთან, მუშაობა მიმდინარეობს კიდევ 10 ბავშვთან.
15 აპრილს სახალხო დამცველის წარმომადგენელი საპატრიარქოს ნინოწმინდის წმინდა ნინოს ობოლ, უპატრონო და მზრუნველობამოკლებულ ბავშვთა პანსიონში არ შეუშვეს. ომბუდსმენის აპარატში აცხადებენ, რომ ამის მიზეზად, დაწესებულების წარმომადგენელმა სხალთის მთავარეპისკოპოსის, მეუფე სპირიდონის მითითება დაასახელა. განმარტება გააკეთა თავად სპირიდონმაც და ჰომოფობიური მიზეზი დაასახელა — მისი თქმით, პანსიონში ომბუდსმენის წარმომადგენლებს იმიტომ არ უშვებს, რომ "ერთნაირსქესიანთა ქორწინების დაკანონებას ითხოვენ და ასეთებს თავის ბავშვებს საჯიჯგნად ვერ მისცემს". 19 მაისს განმეორებით მისვლისას, ომბუდსმენის აპარატის წარმომადგენლები კვლავ არ შეუშვეს.
სასამართლომ არ დააკმაყოფილა ორგანიზაცია პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისთვის მიმართვა, რომ შესაბამის უწყებებს მონიტორინგის საშუალება ჰქონოდათ. ამასთან, ეს მოთხოვნა დააკმაყოფილა გაერომ და შესაბამისად, მთავრობა ვალდებულია, უზრუნველყოს მონიტორინგი.
რაც შეეხება სახელმწიფოს რეაქციას, 14 მაისს, პარლამენტის დეპუტატმა, დავით სერგეენკომ კითხვის პასუხად თქვა, რომ ნინოწმინდის ბავშვთა პანსიონში ბოლო ერთი თვის განმავლობაში მეურვე-მზრუნველობის ორგანო მონიტორინგს სტანდარტულად ახორციელებს.
პროკურატურიდან გამოთხოვილი ინფორმაციით ომბუდსმენი აცხადებს, რომ 2016-2021 წლებში დაწყებულია ოთხი სისხლის სამართლის საქმის გამოძიება არასრულწლოვნების მიმართ სავარაუდო ძალადობის საქმეებზე. ამასთან, გამოძიება მიმდინარეობს გაუპატიურების მუხლითაც.
ამ დრომდე ბავშვების სანახავად შესვლას ვერ ახერებს ომბუდსმენის აპარატის წარმომადგენელი, თუმცა პანსიონში შეუშვეს პრორუსული ჯგუფის Alt-info-ს წევრები და ტელეკომპანია ობიექტივი.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ნინოწმინდის პანსიონში მიმდინარე მოვლენებზე კიდევ ერთი გამოძიება დაიწყო, ისევ ძალადობის მუხლით. რაც შეეხება აქამდე არსებულ საქმეებს, შსს აცხადებს, რომ საკმარისი მტკიცებულებები არ აქვთ. მიმდინარე 4 გამოძიებიდან 2-ის დაწყების საფუძველი ომბუდსმენის, 2-ის კი სახელმწიფო ზრუნვის სააგენტოს მიმართვა გახდა, რის შემდეგაც მოწმეებიც დაკითხეს და ექსპერტიზაც ჩაატარეს, თუმცა დანაშაულის ჩადგენის ფაქტი ვერ დაადგინეს.