ძალიან გთხოვთ, ნუ დავპანიკდებით — გამყრელიძე ინდური შტამის დაფიქსირებაზე
დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის დირექტორის, ამირან გამყრელიძის განცხადებით, ინდური შტამი საყურადღებო მუტაციაა და ბრიტანული შტამის მსგავსად უფრო მარტივად ვრცელდება, თუმცა პანიკის საფუძველი არ არის.
ჟურნალისტების კითხვაზე, რა განსხვავებაა ბრიტანულ და ინდურ შტამებს შორის და არის თუ არა ინდური უფრო მეტად საშიში, ის პასუხობს:
"ძალიან გთხოვთ, ნუ დავპანიკდებით, იმიტომ, რომ ამ კოვიდ პანდემიის პერიოდში ამ კორონავირუსმა ძალიან ბევრი მუტაცია განიცადა ამ წელიწადნახევრის განმავლობაში. მათ შორის, იყო ძალიან მსუბუქი მუტაციები, მათ შორის, არის მუტაციები, რომელსაც მეტი ყურადღება ექცევა. სწორედ ეს რაც ჩამოვთვალე, 5 მუტაცია. ბრაზილიური, სამხრეთ აფრიკული, ბრიტანული, ინდური და კიდევ არის რამდენიმე, მათზე მეტი დაკვირვება მიმდინარეობს.
ბრიტანულმა მუტაციამ როცა მეტი საზოგადოებრივი ჯანმრთელობითი ყურადღება მიიქცია და მაშინ ითქვა და დადასტურებულია, რომ ის შედარებით უფრო ადვილად ვრცელდება, განსაკუთრებით უფრო ახალგაზრდა მოსახლეობაში. დაახლოებით ამ ტიპის გახლავთ ინდური შტამიც", — განაცხადა მან.
ამავროულად გამყრელიძე ამბობს, რომ ინდოეთში კორონავირუსის შემთხვევათა ზრდა არამხოლოდ ინდურზე, არამედ დიდწილად ბრიტანულ შტამზე იყო დამოკიდებული.
"ინდოეთში, როცა ამ ბოლო ერთი თვის განმავლობაში მდგოამრეობა საყურადღებლო იყო იქ წამყვანი მაინც ბრიტანული შტამი იყო და არა ინდური. თუმცა ინდური შტამის ხვედრითი წილიც დიდი იყო", — განაცხადა მან.