ჩვენს შვილებს კლავენ, თვითონ აქ ჩამოდიან საქეიფოდ — არჩილ ტატუნაშვილის დედა პოზნერზე
ფოტო: ქეთი ღვინიაშვილი / On.ge
არჩილ ტატუნაშვილის დედა პოზნერის საქართველოში ვიზიტთან დაკავშირებით ამბობს, რომ ქართველებს საკუთარ სახლში მისვლის გამო კლავენ, რუსები კი აქ ჩამოდიან დროის გასატარებლად.
"ჩვენ საკუთარ ოჯახებშიც არ გვიშვებენ, ამის გულისთვის გვსჯიან, კლავენ ჩვენს შვილებს, თვითონ აქ ჩამოდიან საქეიფოდ და დროის სატარებლად, რა რექცია უნდა მქონდეს? რა თქმა უნდა, ძალიან გავნერვიულდი", — აცხადებს რუსუდან ტატუნაშვილი.
დღეს არჩილ ტატუნაშვილი 38 წლის გახდებოდა. ის 2018 წლის 22 თებერვალს საოკუპაციო რეჟიმმა ახალგორში უკანონოდ დააკავა, რის შემდეგაც ცხინვალის იზოლატორში მოკვდა. ექსპერტიზამ დაადგინა, რომ ტატუნაშვილს სიცოცხლისთვის შესაუბამო მრავლობითი დაზიანებები აღენიშნებოდა. მისი წამების ბრალდებით, საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლებზე, დავით გურწიევსა და ალიკ ტაბოევზე ინტერპოლით ძებნაა გამოცხადებული.
არჩილ ტატუნაშვილის ცხედარი ოკუპირებული ცხინვალიდან ერთი თვის შემდეგ გადმოასვენეს და 24 მარტს მუხათგვერდის ძმათა სასაფლაოზე სამხედრო პატივით დაკრძალეს. გარდაცვალების შემდეგ ის ღირსების ორდენით დაჯილდოვდა.