ევროპულ მისწრაფებებს კომპრომისები სჭირდება, განსაკუთრებით ხელისუფლებისგან — დანიელსონი
ევროპული საბჭოს პრეზიდენტის, შარლმ მიშელის წარმომადგენელმა, კრისტიან დანიელსონმა ხელისუფლებასა და ოპოზიციას შორის მორიგი წარუმატებელი მოლაპარაკებების შემდეგ განცხადა, რომ ევროპულ მისწრაფებებს კომპრომისები სჭირდება, განსაკუთრებით კი იმ პარტიისგან, რომელიც ხელისუფლებაშია. მისივე თქმით, კომპრომისი ეს არის სიძლიერის და არა სისუსტის ნიშანლი.
"სართველოს დასავლელი პარტნიორები არ არიან აქ იმისთვის, რომ პარტიებს თავს თავიანთი გადაწყვეტილებები მოახვიონ. ეს არ არის მეთოდები, რომელსაც ევროკავშირი იყენებს. ჩვენი მეთოდი მედიაციაა. ასე რომ, საქართველოს ლიდერები უნდა წავიდნენ კომპრომისზე და გაუმკლავდნენ ამ გამოწვევას.
როგორც უკვე ვთქვი, კომპრომისი ეს არის სიძლიერე და არა სისუსტე. ევროპულ მისწრაფებებს სჭირდება კომპრომისები, განსაკუთრებით იმ პარტიისგან, რომელიც ხელისუფლებაშია, იმისთვის, რომ ქვეყანა კრიზისიდან გამოვიდეს. დიდ ამბიციებზე დიდი პასუხისმგებლობა მოდის და სამწუხაროდ, მაგიდასთან არ ყოფილა ასეთი მზაობა, რომ მიღწეული ყოფილიყო კომპრომისი", — განაცხადა დანიელსონმა.