ოპერაცია "კანონიერი ქურდი" — ევროკავშირში საქართველოს 45 მოქალაქე დააკავეს
ფოტო: Shutterstock / On.ge
იტალიასა და საფრანგეთში სხვადასხვა დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრი საქართველოს მოქალაქეები დააკავეს. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცნობით, ეჭვმიტანილების აყვანა ოპერაცია "კანონიერი ქურდის" ფარგლებში 2021 წლის 9 თებერვალს, იტალიისა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ერთობლივი მუშაობით განხორციელდა. საქართველოს შსს-ში აცხადებენ, რომ იტალიაში დააკავეს 23, პოლონეთში — 2, საბერძნეთში — 1, ბელგიაში —1 და სლოვენიაში 1 საქართველოს მოქალაქე. უწყების ინფორმაციით, დაკავებულები იტალიის რესპუბლიკისა და ევროკავშირის ტერიტორიაზე დანაშაულებრივ ქმედებებს აქტიურად სჩადიოდნენ.
მათივე თქმით, გამოძიებით დადგენილია, რომ დაკავებული საქართველოს მოქალაქეები ჩრდილოეთ იტალიაში ბინებს ქურდავდნენ, მოპარულ ნივთებს, შემდგომი რეალიზაციის მიზნით, კონკრეტულ ადგილებზე აბარებდნენ, ნაქურდალი ნივთების რეალიზაციის შედეგად მიღებული თანხით კი, იტალიაში ლეგალური ბიზნესსაქმიანობის წამოწყებას ცდილობდნენ.
"აღნიშნული დანაშაულებრივი ქმედებების გამო, იტალიის რესპუბლიკის საზოგადოებრივი უსაფრთხოების დეპარტამენტმა საქართველოს მოქალაქეების მიმართ საქმე აღძრა იტალიის სისხლის სამართლის კოდექსის 416-ე, 624-ე და 648-ე მუხლებით, რაც გულისხმობს კრიმინალური დაჯგუფების ჩამოყალიბებას, ქურდობას, ასევე, ფულის გათეთრებას და მაქსიმალური სანქციის სახით ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას 7 წლამდე ვადით. ოპერაცია "კანონიერი ქურდის" ფარგლებში, ქართველმა სამართალდამცველებმა, 6-თვიანი თანამშრომლობის შედეგად, იტალიურ მხარესთან საქართველოს შსს-ს პოლიციის ატაშეს უშუალო მონაწილეობით, არაერთხელ გაცვალეს ოპერატიული ინფორმაცია საქართველოს მოქალაქეებთან დაკავშირებით, რომლებიც ხსენებულ დანაშაულებში მონაწილეობდნენ", — აცხადებენ შსს-ში.
უწყების ცნობით, საქართველოს მოქალაქეები, იტალიური საპოლიციო ძალებისათვის კვალის არევის მიზნით, აქტიურად იყენებდნენ გაყალბებულ მონაცემებსა და დოკუმენტაციას. მათივე ინფორმაციით, ასევე, 2021 წლის 9 თებერვალს, საფრანგეთში საქართველოს შსს-ს პოლიციის ატაშესა და სამინისტროს მიერ საფრანგეთის ეროვნულ პოლიციაში მივლენილი ქართველი მეკავშირე ოფიცრის უშუალო ჩართულობით, რამდენიმეთვიანი ინტენსიური ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ერთობლივი ოპერაცია "BRATVA-35" ჩატარდა.
ოპერაციის ფარგლებში, საფრანგეთის რესპუბლიკის ქალაქებში: როშ-სურ-იონში, ნუარში, ანჟერში, ბორდოსა და რენში ქართული წარმოშობის "კანონიერი ქურდი" — კ.ა. და საქართველოს 17 მოქალაქე დააკავეს. სამინისტროში აცხადებენ, რომ ფრანგი სამართალდამცველების მიერ დაკავებული პირები ორგანიზებული დაჯგუფების წევრები იყვნენ და საფრანგეთისა და ევროკავშირის სხვა ქვეყნების ტერიტორიაზე დანაშაულებრივ საქმიანობას აქტიურად ეწეოდნენ. კერძოდ, მათ ბრალად ედებათ საფრანგეთის რესპუბლიკის სსკ-ის 131-ე, 132-ე, 311-ე, 321-ე, 450-ე მუხლებითა და საბაჟო კოდექსის 414-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულები:
- ორგანიზებული ჯგუფის მიერ საფრანგეთის რესპუბლიკის ტერიტორიაზე არსებულ სავაჭრო ობიექტებში ჩადენილი ქურდობის არაერთი ეპიზოდი;
- ორგანიზებულ დანაშაულებრივ დაჯგუფებაში მონაწილეობა, დანაშაულებრივი გზით მოპოვებული ქონების შეძენა/გასაღება და კონტრაბანდული თამბაქოს ნაწარმით უკანონო ვაჭრობა, რაც მაქსიმალური სასჯელის სახით ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას 10 წლის ვადით და ჯარიმას 375 ათასი ევროს ოდენობით.