მელაშვილი-ილიჩოვას საქმეზე წინასასამართლო სხდომის ვადა გაახანგრძლივეს — ადვოკატი
ე.წ. კარტოგრაფების საქმეში ბრალდებულის, ივერი მელაშვილის ადვოკატის, ედუარდ მარიკაშვილის განცხადებით, სასამართლომ პროკურატურის მოთხოვნა დააკმაყოფილა და წინასასამართლო სხდომის ვადა გაახანგრძლივა.
"აღკვეთის ღონისძიების გადასინჯვის პროცესი ორშაბათს, 30 ნოემბერს, 11:00 საათზე დაინიშნა. ხვალ და ზეგ თავდებობის მსურველებს კიდევ შეუძლიათ დამიკავშირდნენ", — განაცხადა ადვოკატმა.
აღნიშნულ გადაწყვეტილებას ადვოკატი, გიორგი მშვენიერაძეც გამოეხმაურა და აღნიშნა, რომ პროკურატურის მოთხოვნით, საქმეზე გამოძიების ვადა გაგრძელდა.
დღეს სამოქალაქო აქტივისტებმა ე.წ. კარტოგრაფების საქმეზე დაკავებული ივერი მელაშვილისა და ნატალია ილიჩოვას მხარდასაჭერი აქცია გამართეს. აქცია საგარეო საქმეთა სამინისტროსთან გაიმართა. აქციის მონაწილეები დაკავებულების უპირობო გათავისუფლებას ითხოვდნენ.
დავით გარეჯის საზღვრის დამდგენი კომისიის ყოფილი წევრები, ივერი მელაშვილი და ნატალია ილიჩოვა 7 ოქტომბერს, სახელმწიფო ტერიტორიის მთლიანობის დარღვევის მუხლით დააკავეს. პროკურატურა ამტკიცებს, რომ მათ საზღვარი ჩვენი ქვეყნის საზიანოდ მონიშნეს და "საქართველოს ტერიტორიის ნაწილი უცხო ქვეყანას გადასცეს".