ყველა დამკვირვებელმა აღნიშნა, რომ სერიოზული პრობლემები იყო არჩევნების დღეს — კაპანაძე
ევროპული საქართველოს საარჩევნო შტაბის ხელმძღვანელი, სერგი კაპანაძე საერთაშოროსო სადამკვირვებლო მისიების შეფასებებს ეხმაურება.
კაპანაძის თმით, ყველა შემფასებელმა გააკეთა პოზიტიური კომენტარი არჩევნების ჩატარებასთან დაკავშირებით კოვიდის პირობებში, თუმცა, როგორც კაპანაძე აღნიშნავს, ყველა მათგანის განცხადებებში საუბარია სერიოზულ პრობლემებზე, როგორებიცაა ძალადობა, მოსყიდვა და ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება ხელისუფლების მხრიდან.
"მე ჯერ არ მინახავს არც ერთი შეფასება, გარდა სუამის შეფასებისა, რომ არჩევნები ჩატარდა სამართლიანად და თავისუფლად. ყველა შამფასებელმა გააკეთა ზოგადად პოზიტიური კომენტარი იმასთან დაკავშირებით, რომ კოვიდის დროს ჩატარდა არჩევნები და ყველა მათგანმა ასევე აღნიშნა, რომ სერიოზული პრობლემები იყო არჩევნების დღეს ძალადობასთან დაკავშირებით, მოსყიდვასთან დაკავშირებით და ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენებასთან დაკავშირებით.
მათ შორის, საერთაშორისო დამკვირვებლების განცხადებებში პირდაპირ იყო საუბარი, რომ პრობლემა არის მმართველი პარტიის და ხელისუფლების შერწყმა ერთმანეთთან. ჩვენ რაზეც ვსაუბრობთ, რა დარღვევებზეც ვსაუბრობთ, ეს არის ყველაფერი ამის შედეგი. ჩვენ დღესაც, ხვალაც და ამ დღეებშიც კიდევ მრავალ ფაქტს გავასაჯაროვებთ, რათა კარგად გამოჩნდეს რა მასშტაბი ჰქონდა ამ არჩევნებზე როგორც ზეწოლას, ისე მოსყიდვას და ისე ბიულეტენებით მანიპულაციას", — განაცხადა კაპანაძემ.