სანახევროდ მიღებული გადაწყვეტილებაა, სპეკულირება არავის გაუვა — მდინარაძე ევროპულ საქართველოზე
ფოტო: On.ge / ხატია ღოღობერიძე
უმრავლესობის ლიდერი, მამუკა მდინარაძე ამბობს, რომ ევროპული საქართველოს გადაწყვეტილება, რომ საკონსტიტუციო ცვილელების პირველ კენჭისყრაში მონაწილეობა მიიღონ, სანახევროა. მისი თქმით, კარგია, რომ მათ ეს გადაწყვეტილება მიიღეს, ელჩების მოწოდების შესაბამისად, თუმცა პასუხისმგებლიანი გადაწყვეტილება იქნება, თუ ისინი საკონსტიტუციო ცვლილებებს მხარს სამივე მოსმენაზე დაუჭერენ.
როგორც მდინარაძე ამბობს, 8 მარტის შეთანხმების ნაწილი რომელიმე პატიმრის გათავისუფლება და პოლიტპატიმრის სტატუსის მინიჭება, ნამდვილად არ ყოფილა და ამით სპეკულირება და შეთანხმების რეალური ტექსტის სხვაგვარი ინტერპრეტირება არავის გაუვა.
"ამ გადაწყვეტილებას შეიძლება დავარქვათ სანახევროდ მიღებული გადაწყვეტილება. ისინი მაინც სპეკულირებენ და ვაჭრობენ. ჩვენი გუნდის არაერთმა წევრმა თქვა, რომ მათ მოუწევთ საკონსტიტუციო ცვლილებების მხარდაჭერა და მგონია, რომ ასევე მოუწევთ მეორე და მესამე მოსმენების დროსაც მხარდაჭერა. ეს არ შეეხება რომელიმე ერთ ან ორ პიროვნებას, ეს არ შეეხება რაიმე საკითხს, რომელიც მხოლოდ მათ აინტერესებთ. ეს შეეხება ქვეყანას, კონსტიტუციას, მომავალს და დემოკრატიულ განვითარებას", — განაცხადა მდინარაძემ.
დღეს ცნობილი გახდა, რომ ევროპული საქართველო საარჩევნო სისტემის ცვლილებების კენჭისყრაში მონაწილეობას მიიღებს და პირველი მოსმენით მხარს დაუჭერს. დავით ბაქრაძის განცხადებით, პარტიამ ეს გადაწყვეტილება მიიღო, რათა ქართულ ოცნებას არ ჰქონდეს შესაძლებლობა, საარჩევნო სისტემის ცვლილებები კვლავ ჩააგდოს. მისივე თქმით, ასე დარჩება მეტი დრო იმისთვის, რომ შეთანხმება შესრულდეს "პოლიტიკური დევნის" ნაწილში და იმისთვის, რომ პროკურატურამ მიიღოს გადაწყვეტილება გიორგი რურუას გათავისუფლებასთან დაკავშირებით.