კრიმინალური ავტორიტეტის, ლავასოღლის მხარდამჭერების აქციაზე დაპირისპირებისას 9 პირი დააკავეს
ბათუმში, კრიმინალური ავტორიტეტის მინდია ლავასოღლის მხარდამჭერებსა და პოლიციას შორის დაპირისპირება მოხდა. ექსტრადირების მოთხოვნით აქციის მონაწილეები სარფისკენ მიემართებოდნენ, სადაც გამშვები პუნქტის გადაკეტვა ჰქონდათ დაგეგმილი.
ტელეკომპანია ფორმულას ინფორმაციით, დაპირისპირება ახალსოფლის ტერიტორიაზე მოხდა სადაც აქციის მონაწილეებმა გზის სავალი ნაწილი დაიკავეს. პოლიციის მოწოდების მიუხედავად ისინი გზიდან გადასვლას არ აპირებდნენ რასაც დაპირისპირება მოჰყვა.
აქციის მონაწილეები აპირებენ, რომ ბათუმში პროკურატურასთან გადაინაცვლონ. მათი თქმით, პროტესტი არ შეწყდება მანამ, სანამ ლავასოღლის ექსტრადირების კონკრეტული რიცხვი არ ეცოდინებათ.
აჭარის მაუწყებლის ინფორმაციით, 3 ივნისს აქციის 4-მა მონაწილემ პირი ამოიკერა, ხოლო ჯამში 15 ადამიანი შიმშილობას აგრძელებს.
თურქმა სამართალდამცველებმა ლავას ოღლი მიმდინარე წლის ოქტომბერში, ტრაბზონში დააკავეს. მას ბრალი ედება სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლის 2 ნაწილით, რაც გულისხმობს კანონიერ ქურდობას. ქუთაისის სასამართლომ მას დაუსწრებლად მიუსაჯა თავისუფლების აღკვეთა 12 წლის ვადით.