საკონსტიტუციო ცვლილებები, ნაციონალურ მოძრაობის და მის განშტოების მხარდაჭერის გარეშე, შეიძლება არც ჩავარდეს — კობახიძე
უმრავლესობის წევრი, ირაკლი კობახიძე ამბობს, რომ ნაციონალური მოძრაობისა და ევროპული საქართველოს წევრების მხარდაჭერის გარეშეც შესაძლებელია, რომ პარლამენტში საკონსტიტუციო ცვლილებები არ ჩავარდეს.
მისი თქმით, მათემატიკურად ცვლილების დასამტკიცებლად 113 ხმის მოგროვება შესაძლებელია, თუმცა პრინციპულად მნიშვნელოვანია, რომ ოპოზიციამ ვალდებულება შეთანხმება შეასრულოს და ახალ საარჩევნო მოდელს მხარი დაუჭიროს.
"მათემატიკურად რომ მივყვეთ, ნაციონალურ მოძრაობას და მის განშტოებას, ჯამში აქვს 27 ხმა პარლამენტში, 113 ხმა არის საჭირო. მათემატიკურად თუ გავყვებით, შეიძლება არც ჩავარდეს, მაგრამ ჩვენთვის პრინციპულად მნიშვნელოვანია, რომ მათაც შეასრულონ ეს ვალდებულება, რომელიც ჩადებული არის ჩვენს მიერ გაფორმებულ შეთანხმებაში. მათ ხელი აქვთ მოწერილი ძალიან მკაფიოდ შეთანხმებაზე, რომლის მიხედვითაც, მათ მხარი უნდა დაუჭირონ იმ საარჩევნო სისტემას, რომელიც არის ასახული ამ შეთანხმებაში", — განაცხადა დღის კურიერში ირაკლი კობახიძემ.
ბოლო დღეებში ოპოზიციასა და მთავრობას შორის მიღწეული საარჩევნო შეთანხმება ისევ განხილვის საგანი გახდა. ოპოზიციაში აცხადებენ, რომ შეთანხმებიდან ორი თვის შემდეგ მმართველი გუნდი პირობებს არ ასრულებს, რადგან პოლიტიკოსები ისევ პატიმრობაში არიან. მმართველი გუნდი კი ამბობს, რომ შეთანხმებაში არ ეწერა არცერთი პოლიტიკოსის გათავისუფლების საკითხი და ოპოზიციის მოთხოვნა სასამართლოსთვის დავალების მიცემას გულისხმობს, რასაც არ გააკეთებენ.
ოპოზიცია აცხადებს, რომ ამ პირობის შესრულების გარეშე საარჩევნო ცვლილებებს მხარს არ დაუჭერენ. პასუხად მმართველი გუნდი აცხადებს, რომ ოპოზიციას ცვლილებების ჩაგდება სურს.