საქართველოში კორონავირუსის პირველი შემთხვევა დაფიქსირდა
ფოტო: კადრები ვიდეოდან / ფორმულა
საქართველოში კორონავირუსის პირველი შემთხვევა დაფიქსირდა. ამის შესახებ ინფორმაცია ცოტა ხნის წინ ჯანდაცვის მინისტრმა, ეკატერინე ტიკარაძემ დაადასტურა. მინისტრმა ამ თემასთან დაკავშირებით ბრიფინგი მთავრობის ადმინისტრაციაში გამართა.
ვირუსი საქართველოს მოქალაქეს დაუდგინდა.
მინისტრის განცხადებით, მებაჟეები საკარანტინო სივრცეში არიან გადაყვანილნი და ისინი კონტროლის ქვეშ იქნებიან. ეკატერინე ტიკარაძის თქმით, ამ ეტაპზე პაციენტს საფრთხე არ ემუქრება და ეპიდემიური საფრთხე არ არსებობს.
ინფექციური საავადმყოფოს ბოქსირებულ განყოფილებაში მყოფი პაციენტების ანალიზები შესამოწმებლად ლუგარის ლაბორატორიაში იყო გაგზავნილი. ბოქსირებულ განყოფილებაში 14 პაციენტი იმყოფება. დღეს, 26 თებერვალს საქართველოში კორონავირუსის გავრცელების რისკის მატებაზე ჯანდაცვის მინისტრმა, ეკატერინე ტიკარაძემაც ისაუბრა. მინისტრის განმარტებით, თუ საჭირო გახდება სასაზღვრო ზოლის კონტროლი კიდევ უფრო გამკაცრდება.
- ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის აუცილებელი რეკომენდაციები კორონავირუსისგან დასაცავად;
- კორონავირუსით ინფიცირებულ ადამიანს სხვებთან შეხება არ ჰქონია — მინისტრი;
- სწავლის შეწყვეტა არ იგეგმება — ჯანდაცვის მინისტრი.