And Then We Danced-ის წინააღმდეგ გამართული ჰომოფობიური აქციის 2 მონაწილეს ბრალი წარუდგინეს
კინოთეატრ ამირანთან გამართული ჰომოფობიური აქციის მონაწილეების, გიორგი ონიანისა და გ. მიქიაშვილის მიმართ სისხლის სამართლის საქმეა აღძრული. ამის შესახებ ინფორმაცია On.ge-ს პროკურატურაში დაუდასტურეს.
კინოთეატრთან გამართულ აქციაზე აგრესიული ჯგუფები მშვიდობიან მოქალაქეებსა და სამართალდამცავებს პიროტექნიკასა და სხვადასხვა ნივთს ისროდნენ, შემდეგ კი პარაკლისი გადაიხადეს. უწყების ინფორმაციით, ონიანს ბრალი წარედგინა სისხლის სამართლის კოდექსის 353¹ მუხლის პირველი ნაწილით, ხოლო, მიქიაშვილს სისხლის სამართლის კოდექსის 353-ე მუხლის პირველი ნაწილით. აღნიშნული მუხლები პოლიციელზე თავდასხმასა და წინააღმდეგობას, მუქარას ან საზოგადოებრივი წესრიგის დამცველის მიმართ ძალადობას გულისხმობს.
8 ნოემბერს თბილისსა და ბათუმში And Then We Danced-ის ქართული პრემიერის პარალელურად აქციები გაიმართა. თბილისში აქციის ორგანიზატორები ლევან ვასაძე, ქართული მარშის ლიდერი სანდრო ბრეგაძე და ჰომოფობიური დაჯგუფების წარმომადგენლები გურამ ფალავანდიშვილი და დიმიტრი ლორთქიფანიძე იყვნენ. ბრეგაძე და ვასაძე ამირანთან, ხოლო ფალავანდიშვილი გალერეა მოლში იმყოფებოდნენ და სეანსის ჩაშლას ცდილობდნენ.
რაც შეეხება ბათუმში გამართულ ჩვენებას, კინოთეატრ აპოლოში დემონსტრანტებმა კვერცხები და შუშხუნები შეყარეს.
პოლიციისა და სპეცრაზმის მობილიზების მიუხედავად, აგრესიული პირების თავდასხმის გამო, თბილისში აქციაზე დაშავდნენ ანა სუბელიანი, დავით ბერძენიშვილი და ერთი პოლიციელი. ხულიგნობისა და პოლიციისადმი დაუმორჩილებლობის ბრალდებით პოლიციამ 27 პირი დააკავა.
მიუხედავად პროტესტისა ჩვენება ყველა კინოთეატრში დაგეგმილ დროს დაიწყო და არცერთი სეანსი არ ჩაშლილა. ჰომოფობიური ჯგუფები დღეს, 8 ნოემბერსაც იკრიბებიან.