საპარლამენტო ოპოზიცია მეუფე იაკობის განცხადებაზე გამოძიების დაწყებას ითხოვს
საპარლამენტო ოპოზიცია ბოდბელი ეპისკოპოსის, მეუფე იაკობის განცხადებაზე გამოძიების დაწყებას ითხოვს. 26 ოქტომბერს მეუფე იაკობმა თქვა, რომ გიორგი გახარია, გიორგი კვირიკაშვილი და ვახტანგ გომელაური "ეჩალიჩებოდნენ ილია მეორის გადაყენებაზე და შიო მუჯირის პატრიარქად არჩევაზე".
ფრაქცია ნაციონალური მოძრაობის თავმჯდომარე, რომან გოცირიძე ამბობს, რომ გამოძიების არდაწყება დანაშაულის აღიარებას ნიშნავს.
"დაუყოვნებლივ უნდა დაიწყოს გამოძიება. უმძიმესი ფაქტებია მოყვანილი, მათ შორის დასახელებულია ხელისუფლების უმაღლესი თანამდებობის პირები. გამოძიების არდაწყება ნიშნავს დანაშაულის აღიარებას. ის განცხადება, თითქოს ეს ყოფილიყო არაფხიზელ მდგომარეობაში გაკეთებული, არის სამართლებრივად აბსოლუტური სისულელე", — აცხადებს გოცირიძე.
ევროპული საქართველოს წევრი, ოთარ კახიძე აღნიშნავს, რომ გამოძიება აუცილებლად უნდა დაიწყოს, თუმცა, გამოძიების ბოლომდე მიყვანის იმედი არ აქვს.
"გამოძიება ნებისმიერ შემთხვევაში უნდა ჩატარდეს, ამას ითხოვს კონსტიტუცია და სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი. არ მაქვს იმის ილუზია, რომ ხელისუფლება რომელიმე მნიშვნელოვან საქმეს გამოიძიებს და ბოლომდე მიიყვანს", — დასძენს კახიძე.
გამოძიების დაწყების აუცილებლობაზე საუბრობს პატრიოტთა ალიანსის წევრი, გიორგი ლომიაც. მისი განცხადებით, პოზიცია საპატრიარქომ უნდა დააფიქსიროს.
"გამოძიება აუცილებლად უნდა დაიწყოს. მე სინოდის პოზიციაც მაინტერესებს, პირველ რიგში საპატრიარქოსგან უნდა მივიღოთ ჩვენ ინფორმაცია, თვითონ რას ფიქრობენ და თვითონ თუ აქვთ გამოძიება ჩატარებული", — ამბობს ლომია.
რა თქვა მეუფე იაკობმა
ბოდბელმა ეპისკოპოსმა, მეუფე იაკობმა TV პირველთან სატელეფონო ინტერვიუში ყოფილ პრემიერ გიორგი კვირიკაშვილის კაბინეტში გამართული შეხვედრა გაიხსენა, სადაც, მისივე განცხადებით, "ეჩალიჩებოდნენ პატრიარქ ილია მეორის გადაყენებაზე და შიო მუჯირის პატრიარქად არჩევაზე".
მისი თქმით, შეხვედრას ესწრებოდა სამი ადამიანი: ვახტანგ გომელაური, გიორგი გახარიას და გიორგი კვირიკაშვილი.
კითხვაზე, პრემიერთან შეხვედრაზე განიხილებოდა პატრიარქის ტახტიდან ჩამოცილება, თუ მკვლელობა, იაკობი პასუხობს:
"ყველაზე კარგი ვარიანტი იყო, რომ მოეკლათ... მე მაგას არ დავუშვებ. არც დიმიტრი [შიოლაშვილი], არც პეტრე [ცაავა], არც სხვები, არც ბატონი ბიძინა [ივანიშვილი]... მე შემიძლია გამოვიდე და ყველა მაგათზე ვთქვა, რას აკეთებდნენ, რას აშავებდნენ. ჭკვიანად თუ არ იქნებიან, გადავუვლი თავზე, რომ ჰგონია რომ ქვეყნის ხელმძღვანელია..."
ეპისკოპოს იაკობის თქმით, მაშინდელ პრემიერ კვირიკაშვილის ცენტრალურ კაბინეტში გაიმართა ეს შეხვედრა და ამის შესახებ პატრიარქმა, ილია მეორემაც იცის.
"პატრიარქის მკვლელობა ვისაც უნდოდა, იმ ხალხს მე არ ვაპატიებ არაფერს. არც მეუფე შიო ვიცი, არც მეუფე თეოდორე, არც არავინ. ისინი არ არიან ჩარეულები, მაგრამ სხვა მეუფეები, ზოგი ზღვაზე ნებივრობს, ზოგი სხვაგან ნებივრობს, იმათ დავარტყამ", — ამბობს ეპისკოპოსი.
იაკობის მტკიცებით, მას აქვს დოკუმენტები იმაზე, რომ "მეუფე პეტრე და დეკანოზი [გიორგი მამალაძე] ერთად იყვნენ ყველაფერში".
"ვგულისხმობ [პატრიარქის] მკვლელობას", — ამბობს იაკობი და აგრძელებს იმით, რომ არამარტო მეუფე პეტრე, არამედ, ჩარეულები იყვნენ ხელისუფლებიდან და ბიზნესიდან, კერძოდ, ბიზნესმენი ვანო ჩხარტიშვილი.
იაკობის განცხადებით "ციანიდის საკითხი" მანამდე, ამ შეხვედრამდე იყო დაგეგმილი, რაშიც "სახელმწიფოც იყო ჩარეული":
"შოთაძეს მაგას არ ვაპატიებ, რაც გააკეთა, რაც თქვა. კვირიკაშვილს ვუთხარი შს მინისტრთან და უშიშროების უფროსთან ერთად, რომ შოთაძეს მაგას არ ვაპატიებ, არც ფარცხალაძეს. მაგათ ყველას ჩავარტყამ, სადაც ჩასარტყმელია... ბიძინა ჩემზე ამბობს, ვინ არისო მეუფეო, არავინ არ არისო. ყველამ იცის ის, რომ ვარ ავტორიტეტული სინოდის წევრი. 9 წელია გავხდი ეპისკოპოსი და გავხდი საფინანსო ეკონომიკური საბჭოს თავმჯდომარე. მე ძლიერი პოზიციები მაქვს ეკლესიაში".