ვიდეო, რომელიც ნიკა მელიამ გაასაჯაროვა, ჩვენ გადავეცით — პროკურატურა
საქართველოს პროკურატურის ინფორმაციით, გუშინ, 10 ივლისს ნაციონალური მოძრაობის ლიდერმა გაასაჯაროვა ვიდეო, რომელიც მის ადვოკატს მათ გადასცეს. უწყება განმარტავს, რომ ამ ვიდეომასალის გავრცელების მიზანი საზოგადოების შეცდომაში შეყვანაა.
"გამოძიების მიერ ბრალდებულის ადვოკატისთვის გადაცემული სხვა ვიდეომასალის მიხედვით, იმ მომენტში, როდესაც ნიკანორ მელია მეგაფონით მიმართავს პარლამენტის მიმდებარე ტერიტორიაზე შეკრებილ საზოგადოებას, აქციის მონაწილეთა ნაწილი კვლავ განაგრძობს სამართალდამცველებზე თავდასხმას, ართმევენ მათ სპეციალურ საშუალებებს (ხელკეტებს, ჩაფხუტებს, ფარებს), კორდონიდან იტაცებენ პოლიციელებს და აყენებენ მათ ფიზიკურ და სიტყვიერ შეურაცხყოფას", — განმარტავს პროკურატურა.
ნიკა მელია კადრების გავრცელების დროს წერდა, რომ ეს მასალა ანადგურებს ხელისუფლების პროპაგანდას იმაზე, რომ სროლა პარლამენტში შეჭრის მცდელობას მოყვა. დეპუტატი აღნიშნავდა, რომ უწყვეტი კადრების მიხედვით, სროლა მაშინ დაიწყო, როცა ხელისუფლებასთან მოსალაპარაკებლად იყვნენ.
პროკურატურა მელიას პატიმრობას სწორედ 20 ივნისის აქციის საქმეზე ითხოვს. კერძოდ, დეპუტატს ბრალი აქციის მიმდინარეობისას ჯგუფური ძალადობის ხელმძღვანელობის და მასში მონაწილეობისთვის სისხლის სამართლის კოდექსის 225-ე მუხლის პირველი და მეორე ნაწილებით წაუყენეს.
უწყება აცხადებს, რომ მელია მოუწოდებდა დემონსტრანტებს პარლამენტში შეჭრილიყვნენ. მელიას კი ამბობს, რომ არ მოუწოდებია და კითხვა დასვა.
27 ივნისს თბილისის საქალაქო სასამართლომ მელიას 30 ათასი ლარის ოდენობის გირაო შეუფარდა. გარდა ამისა, მოსამართლემ მას სხვა შეზღუდვების დაუწესა:
სააპელაციო სასამართლომ ნიკა მელიას საქმეზე არც დაცვის და არც ბრალდების მხარის სარჩელი არ დააკმაყოფილა და საქალაქო სასამართლოს მიერ დაწესებული შეზღუდვები ძალაში დატოვა. ამავე განჩინებით, მელიას შეზღუდვის ახალი სახე ელექტრონული მონიტორინგი დაემატა.