მაკო გომური და გიორგი სულაშვილი, რომლებმაც 20 ივნისს თვალი დაკარგეს, გერმანიაში იმყოფებიან
ფოტო: Gogita Ivanishvili / Facebook
მაკო გომური და გიორგი სულაშვილი, რომლებმაც 20 ივნისის აქციის დაშლისას თვალი დაკარგეს, გერმანიაში სამკურნალოდ იმყოფებიან. ფოტოს სოციალურ ქსელში სულაშვილის მეგობარი აქვეყნებს.
პირველ ივლისს მაკო გომურმა სოციალურ ქსელში დაწერა, რომ ერთ თვალში მხედველობა დაკარგული აქვს და არ აღდგება. მისივე თქმით, გერმანიაში კონსულტაციებს გადის, სწორად მიდის თუ არა მკურნალობა. გიორგი სულაშვილმა კი თქვა, რომ თვალის დაკარგვასთან ერთად სახის ძვლებიც დაუზიანდა და ახლა იმპლანტები უდევს.
რუსი დეპუტატის, სერგეი გავრილოვის მიერ სკამის დაკავებას საპროტესტო ტალღა მოჰყვა პარლამენტის წინ. მოქალაქეებმა ანტისაოკუპაციო აქციები მოაწყეს. დღის ბოლოს კი პარლამენტის წინ შეიკრიბნენ. ოპოზიციის წევრები ითხოვდნენ ირაკლი კობახიძის, ვახტანგ გომელაურისა და გიორგი გახარიას გადადგომას.
აქციის მონაწილეების ნაწილმა პარლამენტში შესვლა სცადა და ცენტრალურ გამზირზე მობილიზებულმა სპეცრაზმმა მათი დაშლა დაიწყო. სამართალდამცავებმა მოქალაქეების წინააღმდეგ რეზინის ტყვიები, ცრემლსადენი გაზი და წყლის ჭავლი გამოიყენეს. აქციის დაშლის დროს კლინიკებში 240 მოქალაქე გადაიყვანეს, რომელთაგან 80 სამართალდამცავი იყო. დაშავებულებიდან 2-მა თვალი დაკარგა, მათ შორის 18 წლის გოგომ. დაზიანებები მიიღეს 30-ზე მეტმა ჟურნალისტმა, მათ შორის იყვნენ On.ge-ს სამი თანამშრომელი.