პრაქტიკული გამოცდა ქალაქის გზებზეც ჩატარდება — მართვის მოწმობის გამოცდაში დაგეგმილი ცვლილებები
მართვის უფლების მისაღები გამოცდის სისტემაში ცვლილებებია. შესაბამისი კანონპროექტი საქართველოს პარლამენტში უკვე დარეგისტრირდა. პროექტით ცვლილებები საგზაო მოძრაობის შესახებ საქართველოს კანონში შედის.
ცვლილება პრაქტიკულ გამოცდაში
კანონპროექტის განმარტებითი ბარათის მიხედვით, სატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლების მისაღები გამოცდის პრაქტიკული ნაწილი ორეტაპიანი ხდება.
პირველი ეტაპი (სპეციალური მანევრები) ჩატარდება დახურულ საგამოცდო მოედანზე, ხოლო მისი წარმატებით ჩაბარების შემთხვევაში, მეორე ეტაპი ჩატარდება რეალური საგზაო მოძრაობის პირობებში, წინასწარ შერჩეულ და დამტკიცებულ მარშრუტებზე.
პროექტით, პირს, რომელსაც შსს-ს მომსახურების სააგენტო დაუშვებს, მართვის უფლების მისაღები პრაქტიკული გამოცდის მეორე ეტაპზე, გამოცდის მიმდინარეობისას უფლება ექნება მართოს სატრანსპორტო საშუალება და ჩაითვლება მძღოლად.
აქედან გამომდინარე, გამოცდის მიმდინარეობისას მის მიმართ არ გამოიყენებენ კანონმდებლობით გათვალისწინებულ იმ შეზღუდვებსა და აკრძალვებს, რომელიც ეხება მართვის უფლების არმქონე ან მართვის უფლება შეჩერებულ/ჩამორთმეულ პირს.
პრაქტიკული გამოცდისთვის რეალური საგზაო მოძრაობის კომპონენტის დამატებით ჩნდება აუცილებლობა, რომ მოტოციკლით/მოტორიზებული ტრიციკლით სასწავლო სვლა დაუშვან ქუჩებშიც, სასწავლო სვლისთვის გამოყოფილ სპეციალურ მარშრუტებზე (რაც დღეისათვის აკრძალულია).
ამასთან, სასწავლო სვლის დროს, როგორც მოტოციკლი/მოტორიზებული ტრიციკლი, ასევე პირი, რომელიც მართავს მას, აუცილებლად უნდა იყოს აღჭურვილი უსაფრთხოებისთვის საჭირო საშუალებებით.
ახალი კატეგორიები
კანონპროექტის მიხედვით, შემოდის სატრანსპორტო საშუალების ახალი კატეგორია "AM", რომელიც აერთიანებს მოპედებსა და მსუბუქ კვადროციკლებს. სატრანსპორტო საშუალების არსებულ კატეგორიებს ასევე ემატება "A2" ქვეკატეგორიაც. ეს ქვეკატეგორია მოიცავს მოტოციკლს, რომლის სიმძლავრე არ აღემატება 35 კვტ-ს და სიმძლავრის/წონის კოეფიციენტი არ აღემატება 0,2 კვტ/კგ-ს.
ამავე პროექტით, მოპედი და მსუბუქი კვადროციკლი მექანიკური სატრანსპორტო საშუალების დეფინიციაში ექცევა, რაც მათ საგზაო მოძრაობის ჩვეულებრივ მონაწილეებად აქცევს და მათზე გავრცელდება სხვა სატრანსპორტო საშუალებების მიმართ არსებული რეგულაციები . ამასთანავე, მოპედები და მსუბუქი კვადროციკლები სააგენტოში უნდა დარეგისტრირდნენ. ამ ტიპის სატრანსპორტო საშუალებების მართვისთვის AM კატეგორიის მართვის მოწმობა უნდა აიღოთ.