თუკი ინაუგურაციამდე პრეზიდენტად მაღიარებს, დავპატიჟებ — სალომე ზურაბიშვილი გრიგოლ ვაშაძეზე
არჩეული პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი აცხადებს, რომ ინაუგურაციაზე დამარცხებულ კანდიდატს, გრიგოლ ვაშაძეს მიიწვევს, იმ შემთხვევაში, თუ მას პრეზიდენტად აღიარებს. ამის შესახებ მან ჟურნალისტებთან საუბრისას განაცხადა.
თავდაპირველად, ჟურნალისტების კითხვაზე ვაშაძის მიწვევის შესახებ ზურაბიშვილმა თქვა, რომ ამ საკითხზე დაფიქრება სჭირდებოდა. თუმცა, მალევე აღნიშნა, რომ კონკურენტის მხრიდან მისი გამარჯვების აღარების შემთხვევაში მზად არის ინაუგურაციაზე მიიწვიოს.
საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურში დამარცხებული გრიგოლ ვაშაძე და გაერთიანებული ოპოზიცია საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურის შედეგებს არ აღიარებენ. მათი პოზიციით, არჩევნებზე გაყალბების უპრეცედენტო მაჩვენებელი დაფიქსირდა.
ოპოზიცია რიგგარეშე საპარლამენტო არჩევნების ჩატარებასა და საარჩევნო კოდექსში ცვლილებებს ითხოვს. ვაშაძემ მმართველ ძალას სამუშაო ჯგუფის შექმნისკენაც მოუწოდა, თუმცა ხელისუფლებამ მისი შეთავაზება არ მიიღო. ოპოზიციამ ხელისუფლებას ვადა 16 დეკემბრამდე, ანუ ინაუგურაციამდე მისცა. სწორედ ამ დღეს დააანონსეს მათ მორიგი აქციაც.