7 ნოემბერს ულტიმატუმები არაა სწორი საქციელი — კობახიძე ხორავას ქუჩის საქმის რეზოლუციაზე
პარლამენტის თავმჯდომარე, ირაკლი კობახიძე მიიჩნევს, რომ "სწორი საქციელი" არ არის, როცა ევროპული საქართველოს წევრები 7 ნოემბერს, ხორავას ქუჩის საქმეზე "ულტიმატუმებით გამოდიან".
ამით კობახიძე პარტიის ახალ რეზოლუციას გამოეხმაურა, სადაც ნათქვამია, რომ მმართველმა გუნდმა 10 დღის ვადაში შეასრულოს ხორავას ქუჩის საქმის საგამოძიებო კომისიის ძირითადი რეკომენდაციები.
დღეს, 7 ნოემბერს პარტიის ოფისში გამართულ ბრიფინგზე, ევროპული საქართველოს ლიდერმა დავით ბაქრაძემ ხელისუფლებას შეახსენა, რომ ორ თვეზე მეტია, რაც კომისიამ მუშაობა დაასრულა და მათი რეკომენდაციებიდან, არცერთი არ არის შესრულებული:
"განვლილი ორი თვის განმავლობაში ხელისუფლების მხრიდან არ გადადგმულა არცერთი ნაბიჯი კომისიის რეკომენდაციების შესასრულებლად, არ დასჯილა დამატებით არავინ, ვინც მონაწილეობდა მკვლელობაში, არ დასჯილა არავინ, ვინც ხელს აფარებდა მკვლელებს. ამ რეზოლუციის მხარდაჭერა იქნება ტესტი ქართული ოცნებისთვის".
სერგი კაპანაძის თქმით, რეზოლუციაში ნათქვამია, რომ რამდენიმე რეკომენდაცია უნდა შესრულდეს უახლოეს 10 დღეში:
"მათ შორის, მიხელ კალანდიას მიმართ სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყება, მირზა სუბელიანის ქმედებებზე გამოძიების დაწყება და იმ თანამდებობის პირების დასჯა, რომლებმაც მონაწილეობა მიიღეს ამ საქმის მიჩქმალვაში".
რეზოლუციის მიხედვით, საქართველოს პარლამენტმა უნდა მოსთხოვოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს და მთავარ პროკურატურას, რომ კონკრეტული ნაბიჯები გადადგას რეკომენდაციების შესასრულებლად.
ევროპული საქართველოს დასკვნა
ევროპული საქართველოს 78-გვერდიან დასკვნაში 32 რეკომენდაციაზეა საუბარი, რომელიც ხუთ სხვადასხვა მიმართულებას ეხება.
ასევე საგამოძიებო კომისიის რეკომენდაციაა, რეაგირება სისხლის სამართლის საქმის გამოძიებაზე პასუხისმგებელი მოხელეების/თანამდებობის პირების მიერ ჩადენილ დარღვევებზე. კომისია ასევე ითხოვს დაიწყოს გამოძიება ყოფილი მთავარი პროკურორის ირაკლი
შოთაძის ქმედებებზე.