ირაკლი შოთაძე: მადლობა თანამშრომლებს, ვტოვებ ჩემს თანამდებობას
მთავარი პროკურორი, ირაკლი შოთაძე გადადგა. პროკურორის განცხადებით, სასამართლოში წარდგენილი მტკიცებულებები უზრუნველყოფდა საქმეზე სამართლიანი განაჩენის გამოტანას, თუმცა პირველი ინსტანციის სასამართლომ ისინი სრულად არ გაიზიარა. შოთაძის განცხადება გადადგომის შესახებ პროკურატურის ვებგვერდზე გამოქვეყნდა.
"პირველ რიგში საზოგადოებას მინდა განვუმარტო, რომ დღეს მიღებული გადაწყვეტილება იყო სასამართლოს მხოლოდ პირველი ინსტანციის გადაწყვეტილება; სამართლებრივი პროცესი აუცილებლად გაგრძელდება და მე დარწმუნებული ვარ, რომ ყველა დამნაშავე კანონის სრული სიმკაცრით აგებს პასუხს. ამისთვის ჩვენ ყველაფერი გავაკეთეთ - საზოგადოებამ ეს უნდა იცოდეს." - განაცხადა ირაკლი შოთაძემ.
შოთაძის განცხადებით, მისთვის, როგორც საქართველოს მთავარი პროკურორისთვის, უმნიშვნელოვანესია თითოეული მოქალაქის ნდობა სახელმწიფო ინსტიტუტების, განსაკუთრებით კი პროკურატურის მიმართ:
"ამ სისტემაში მუშაობის ყოველ მომენტში, მთელი ჩემი შრომა მიმართული იყო კანონის უზენაესობის დამკვიდრებისკენ და მინდა ვირწმუნო, რომ ჩვენი საზოგადოება, ჩვენ ყველა ერთად შევძლებთ დავამკვიდროთ კანონის უზენაესობა ჩვენს ქვეყანაში.
ჩემთვის განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია სამართლიანი მართლმსაჯულება მით უფრო მაშინ, როდესაც საქმე არასრულწლოვნების მკვლელობას ეხება", - განაცხადა პროკურორმა.
შოთაძემ ხორავას ქუჩაზე მოკლული მშობლების მოზარდებს მიმართა:
"მე ვიყავი და ვარ თქვენს გვერდით. როგორც ქვეყნის მთავარ პროკურორს და როგორც მამას, არც თანამდებობა მიღირს თქვენი შვილის სიცოცხლედ და არც არაფერი სხვა. მინდა, იცოდეთ, რომ ყველაფერი გავაკეთე, რათა დამნაშავეებს პასუხი ეგოთ. მჯერა, ამ ნაბიჯით მაინც დარწმუნდებით, რომ ბევრი უსაფუძვლო, ბინძური ბრალდება, რაც ჩემს მიმართ ისმოდა, მიზნად ისახავდა ჩემს მიმართ პოლიტიკურ ანგარიშსწორებას იმის გამო, რომ ჩემი ხელმძღვანელობით საქართველოს პროკურატურამ ბევრ ყოფილ თანამდებობის პირს, რომელთაც ჩვენს ქვეყანაში დაამკვიდრეს სისტემური უსამართლობა, პასუხი ვაგებინეთ კანონის წინაშე."
შოთაძემ მოუწოდა საზოგადოებას, რომ თანადგომა გამოუცხადონ დაღუპულთა მშობლებს და ყველაფერი გააკეთონ გამოძიების დასახმარებლად და ითანაშრომლონ მასთან.
ირაკლი შოთაძის გადადგომას ხორავას ქუჩაზე მოკლული დავით სარალიძის მამა, ზაზა სარალიძე ითხოვდა. მას შემდეგ, რაც დღეს, 31 მაისს თბილისის საქალაქო სასამართლომ ხორავას ქუჩის საქმეზე ერთი ბრალდებული სარალიძის ნაწილში გაამართლა, ხოლო მეორე ბრალდებულს მუხლი შეუცვალა სარალიძემ პროკურატურასთან აქცია გამართა.
რატომ გვიზიდავს მაცივარი ყველაზე მეტად დაძინებამდე? რატომ გვიზიდავს მაცივარი ყველაზე მეტად დაძინებამდე?