მეჭიაური: ჩვენი შტაბიდან გასულ NGO-ს წარმომადგენლებს თავს დაესხნენ და მანქანა დაუწვეს
ფოტო: თამაზ მეჭიაური / Facebook
თიანეთის მერობის კანდიდატის თამაზ მეჭიაურის განცხადებით, მისი შტაბიდან გასულ არასამთავრობო ორგანიზაციის ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებებისათვის წარმომადგენლებს, რომლებიც საარჩევნო პროცესს ესწრებოდნენ, გვიან ღამით ჟინვალის გზაზე თავს დაესხნენ და მანქანა დაუწვეს. ამის შესახებ მეჭიაურმა ფეისბუკზე დაწერა.
მეჭიაურის განმარტებით, ის არც ადასტურებს და არც გამორიცხავს, რომ თავდასხმა დაშინების მიზნით მომხდარიყო. გამოძიება დაიწყო სისხლის სამართლის კოდექსის 187-ე მუხლის მეორე ნაწილით, რაც სხვისი ნივთის დაზიანებას გულისხმობს და ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით სამიდან ხუთ წლამდე.
დღეს, 24 ოქტომბერს, მცხეთის საათზე მცხეთის რაიონული სასამართლოს განიხილავს თამაზ მეჭიაური სარჩელს, რომლითაც ის საარჩევნო შედეგებს ასაჩივრებს. ცესკოს წინასწარი მონაცემებით, თამაზ მეჭიაური ქართული ოცნების კანდიდატთან 4 ხმით აგებს. ცვლილების მიზეზი, თავდაპირველად ბათილი 5 ბიულეტენისთვის, ამ სტატუსის მოხსნაა. 22 ოქტომბერს მეჭიაური თავის კონკურენტს ჯერ ერთი ხმით, მანამდე კი 7 ხმით უსწრებდა.