მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, საფარმა სამართალდამცავ ორგანოებს არაერთი
მტკიცებულება მიაწოდა: გამოიკითხნენ დაზარალებულები და მოწმეები; დაარქივდა და
დათვალიერდა სასამართლოს შიდა და გარე პერიმეტრზე განთავსებული ვიდეოკამერების
ჩანაწერები; საქმეში ჩაიდო ფოტო და ვიდეომასალა, რომელიც მანდატურის სამსახურის უფროსისა და თანამშრომლების მიერ უსაფუძვლოდ, მრავალჯერად განხორციელებულ ძალადობასა და დაზარალებულთათვის მიყენებულ ფიზიკურ დაზიანებებს ასახავს.
მანდატურები დაზარალებულებზე ყოველგვარი მიზეზის გარეშე, არაპროპორციული ძალის
გამოყენებით ძალადობდნენ, მათ შორის: სახეში ხელისა და მუშტის დარტყმით, დაზარალებულთა წაქცევით, ხელისა და წიხლის კვრით, შენობიდან ძალის გამოყენებით გამოგდებით, თრევითა და არაერთგზისი სიტყვიერი შეურაცხყოფით. სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტების, არასათანადო მოპყრობისა და ფიზიკური ძალადობის ნიშნები აშკარაა. გამოძიებას დამატებით ვაცნობეთ იმ შემთხვევების შესახებ, როდესაც დაზარალებულებმა ძალადობის შედეგად მიმართეს სამედიცინო დაწესებულებებს და საჭირო გახდა მათთვის გადაუდებელი სამედიცინო დახმარების გაწევა", — წერია "საფარის" მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
არასამთავრობო ორგანიზაცია თბილისის პროკურატურას მოუწოდებს, დაუყოვნებლივ უზრუნველყოს ეფექტიანი და სრულყოფილი გამოძიება და დაზარალებულებს კანონით გათვალისწინებული სტატუსი მიანიჭოს. ამას გარდა, "საფარი" საქართველოს სახალხო დამცველს მოუწოდებს, "განახორციელოს ეფექტიანი მონიტორინგი თბილისის საქალაქო სასამართლოს მანდატურის სამსახურის საქმიანობაზე, შეისწავლოს აღნიშნული ძალადობრივი ფაქტები და რეკომენდაციები ადამიანის უფლებების დარღვევების პრევენციის მიზნით."