პაველ ჰერჩინსკი: "ვთხოვდით ხელისუფლებას, რომ კურსი შეეცვალა"
"ვთხოვდით ხელისუფლებას, რომ კურსი შეეცვალა", — ამის შესახებ საქართველოში ევროკავშირის ელჩმა პაველ ჰერჩნსკიმ დიპლომატიის დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიების შემდეგ ჟურნალისტებთან საუბრისას თქვა.
ელჩი გამოეხმაურა ოცნების წარმომადგენლების განცხადებას იმის შესახებ, რომ ირაკლი კობახიძის მიერ 28 ნოემბრის განცხადებამდე 5 თვით ადრე, "თავად ევროკავშირმა მიიღო გადაწყვეტილება საქართველოს გაწევრიანების პროცესის შეჩერებაზე ევროსაბჭოს დასკვნების თანახმად". ამის სადემონსტრაციოდ მათ ევროკავშირის ელჩის, პაველ ჰერჩინსკის მიერ ოცნების ხელისუფლების საგარეო საქმეთა სამინისტროში გაგზავნილი წერილი გაავრცელეს.
- რა წერია "რუსთავი 2"-ის მიერ გავრცელებულ წერილში, რომელიც, მათი მტკიცებით, პაველ ჰერჩინსკიმ საგარეო უწყებაში გაგზავნა?
- "ეს არის ფაქტების დამახინჯების კიდევ ერთი მცდელობა" — ანიტა ჰიპერი "ოცნების" პროპაგანდას პასუხობს
ჰერჩნსკის თქმით, "კარგია თუ ზოგიერთმა პარლამენტარმა საბოლოოდ აღმოაჩინა 2024 წლის ივნისს ევროპული საბჭოს დასკვნა", რაც აღელვებს ისაა, რომ "მათ 18 თვე დასჭირდათ იმისთვის".
"სპეკულაციები არ მინდა, თუმცა რაც შემიძლია გითხრათ, არის ის, რომ მაგიდაზე დევს უვიზო რეჟიმის შეჩერების ახალი მექანიზმი, არა მხოლოდ საქართველოსთვის, არამედ ყველა ქვეყნისთვის, რომლებიც სარგებლობენ უვიზო მიმოსვლით ევროკავშირში. დეკემბერში ევროკომისია წარადგენს უვიზოს შეჩერების ანგარიშს, მათ შორის საქართველოსთვისაც და ეს ანგარიში გაზიარებული იქნება წევრი ქვეყნებისთვისაც. საბოლოოდ, ისინი განიხილავენ და ისინი მიიღებენ გადაწყვეტილებას.
საქართველო დამოუკიდებელი ქვეყანაა და თავად შეუძლია გადაწყვიტოს, რა კანონები მიიღოს, ჩემი როლია, როგორც ევროკავშირის ელჩის, რომ ვუთხრა ქართველებს, რომელი კანონი შეესაბამება ევროკავშირის და რომელი - არა. 2024 წლის გაზაფხულზე ჩვენ ვთხოვდით ხელისუფლებას, არ მიეღოთ უცხოური აგენტების კანონი, რადგან ეს გამოიწვევდა შედეგებს. კანონის მიღების შემდეგ კი ევროპულმა საბჭომ მიიღო გადაწყვეტილება, რომ დე-ფაქტო შეეჩერებინა საქართველოს ევროინტეგრაცია. ჩვენ ვთხოვდით ხელისუფლებას, რომ კურსი შეეცვალა. მიხარია და ვფიქრობ, რომ კარგია თუ ზოგიერთმა პარლამენტარმა საბოლოოდ აღმოაჩინა 2024 წლის ივნისს ის ევროპული საბჭოს დასკვნა. რაც მაღელვებს ისაა, რომ მათ 18 თვე დასჭირდათ იმისთვის, რომ რაც გააკეთეს, ამას შედეგები მოჰყვება. ეს დასკვნა იყო პირველი გამოღვიძების ზარი, საბოლოო გამოღვიძების ზარი კი ბოლო გაფართოების ანგარიშია, რომელიც მართლაც გამანადგურებელია", — თქვა ჰერჩინსკიმ.