აზერბაიჯანი 2026 წელს სამხედრო ბიუჯეტს თითქმის 4%-ით ზრდის
ფოტო: აზერბაიჯანის თავდაცვის სამინისტრო. Azerbaijan Ministry of Defence.
აზერბაიჯანის ფინანსთა სამინისტრო ქვეყნის თავდაცვისა და უსაფრთხოების ბიუჯეტს 318 მილიონი მანათით (187 მილიონი აშშ დოლარით) გაზრდის, რათა 2026 წელს ბიუჯეტის ჯამურმა მაჩვენებელმა 8.7 მილიარდ მანათს (5.1 მილიარდი აშშ დოლარს) მიაღწიოს.
პროსამთავრობო მედიასაშუალების, APA-ს ცნობით, ბიუჯეტი ასახულია სამინისტროს ანგარიშში, რომელიც სამშაბათს გამოქვეყნდა.
"თავდაცვისა და უსაფრთხოების მომავალი წლის ბიუჯეტი მიმდინარე წელთან შედარებით 318 მილიონი მანათით (187 მილიონი აშშ დოლარით) გაიზარდა. ამრიგად, ბიუჯეტში თავდაცვისა და ეროვნული უსაფრთხოების ხარჯების ხვედრითი წონა 21%-ს შეადგენს," — წერს APA.
პროსამთავრობო მედიასაშუალების, Report-ის ცნობით, 2026 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის მთლიანი შემოსავლები, სავარაუდოდ, 38.4 მილიარდი მანათი (23 მილიარდი აშშ დოლარი) იქნება, ხოლო ხარჯები — 42 მილიარდი მანათი (24 მილიარდი აშშ დოლარი).
2024 წელს, ყოფილმა ფინანსთა მინისტრმა სამირ შარიფოვმა პარლამენტში განაცხადა, რომ აზერბაიჯანი პრეზიდენტ ილჰამ ალიევის ბრძანებულებით სამხედრო ხარჯებს ზრდიდა.
"მომავალი წლის [2025 წელს] ბიუჯეტის ხარჯების 20.3% თავდაცვასა და უსაფრთხოებაზე დაიხარჯება, რადგან ეს სომხეთის მილიტარიზაციის შემთხვევას უკავშირდება," — განაცხადა მაშინ შარიფოვმა.
2025 წელს თავდაცვისა და უსაფრთხოების ბიუჯეტი 1.738 მილიარდი მანათით (1 მილიარდი აშშ დოლარით) გაიზარდა.
ბოლო წლებში აზერბაიჯანში სამხედრო ხარჯების ზრდა სომხეთთან გამწვავებული დაძაბულობის ფონზე მოხდა, რომელიც 2020 წელს მთიანი ყარაბაღის მეორე ომის დასრულების შემდეგაც გაგრძელდა, რასაც მოჰყვა აზერბაიჯანის მიერ სომხეთზე რამდენიმე თავდასხმა და ბაქოს მიერ მთიანი ყარაბაღის ანექსია.
აზერბაიჯანელი ოფიციალური პირები, მათ შორის ალიევი, რეგულარულად ადანაშაულებენ სომხეთს "რევანშიზმსა" და აზერბაიჯანის მიმართ ტერიტორიული პრეტენზიების წაყენებაში. თუმცა, როგორც ჩანს, სომხეთმა და აზერბაიჯანმა მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადადგეს სამშვიდობო პროცესში მას შემდეგ, რაც ალიევმა და სომხეთის პრემიერმინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა 8 აგვისტოს ვაშინგტონში აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპთან ერთად სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის სამშვიდობო შეთანხმების პარაფირება მოახდინეს.
აგვისტოს ბოლოს ფაშინიანმა განაცხადა, რომ მისი ქვეყნის თავდაცვა შესაძლოა 2026 წელს არ გაიზარდოს და თქვა, რომ ეს "ლოგიკური" იყო, რადგან სომხეთმა და აზერბაიჯანმა "მშვიდობა დაამყარეს".
აზერბაიჯანის გადაწყვეტილება 2026 წლისთვის სამხედრო ხარჯების გაზრდის შესახებ მაშინ მოხდა, როდესაც აზერბაიჯანსა და რუსეთს შორის ურთიერთობები ძალიან დაიძაბა, რაც გაამწვავა 2024 წლის დეკემბერში "აზერბაიჯანის ავიახაზების" (AZAL) თვითმფრინავის კატასტროფამ, რაშიც ბაქო რუსეთის საჰაერო თავდაცვას ადანაშაულებს. ურთიერთობა კიდევ უფრო დაძაბა 2025 წლის ივნისში ეკატერინბურგში რუსული პოლიციის რეიდის დროს ორი ეთნიკური აზერბაიჯანელის დაღუპვამაც.
მომდევნო თვეებში რუსი პროპაგანდისტებისა და ზოგიერთი პოლიტიკოსის მხრიდან არაერთხელ გაისმა მუქარა, რომ კრემლს შეეძლო აზერბაიჯანზე თავდასხმა.