ლავროვის თქმით, საომარი მოქმედებების დასრულებისთვის უნდა განიხილონ უარი უკრაინის NATO-ში გაწევრიანებაზე
რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, სერგეი ლავროვმა იორდანიის ვიცე-პრემიერთან, საგარეო საქმეთა და ემიგრანტების მინისტრ აიმან ალ-საფადისთან მოლაპარაკებების შემდეგ განაცხადა, რომ უკრაინაში საომარი მოქმედებების დასრულებისა და მდგრადი მშვიდობის უზრუნველსაყოფად უნდა განიხილონ უარი უკრაინის NATO-სა და სხვა სამხედრო ბლოკში გაწევრიანებაზე და უკრაინის ნეიტრალურ და არაბირთვულ სახელმწიფოდ აღიარება.
მისი თქმით, რუსეთი მიიჩნევს, რომ უკრაინის უსაფრთხოების გარანტიების საკითხში აუცილებელია ყურადღება გავამახვილოთ 2022 წელს სტამბოლში გამართული მოლაპარაკებების დროს მიღწეულ მოვლენებზე.
"აქ ჩვენ გვაქვს ძალიან კარგი მაგალითი, რომელიც, სხვათა შორის, თავად უკრაინული მხარის ინიციატივას ეხება, როგორც ეს იყო სტამბოლში 2022 წლის აპრილში, როდესაც უკრაინულმა მომლაპარაკებელმა ჯგუფმა შესთავაზა შეთანხმების ძირითადი პრინციპები საომარი მოქმედებების დასრულებისა და მდგრადი მშვიდობის უზრუნველყოფის შესახებ. ამ პრინციპებს შორის იყო უარი უკრაინის NATO-ში ან სხვა სამხედრო ბლოკებში გაწევრიანებაზე, უკრაინის ნეიტრალური და არაბირთვული სტატუსის დადასტურება", — დაასკვნა ლავროვმა.
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ხელმძღვანელმა გაიხსენა, რომ 2022 წლის აპრილში სტამბოლში უკრაინულმა მხარემ შესთავაზა უსაფრთხოების გარანტიების შემუშავება, რომლის მონაწილეებიც გაეროს უშიშროების საბჭოს ყველა მუდმივი წევრი იქნებოდა, "ანუ რუსეთის ფედერაცია და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკა, შეერთებული შტატები, საფრანგეთი, დიდი ბრიტანეთი, პლუს ცალკეული ქვეყნები — ნახსენები იყო გერმანია, თურქეთი და სხვა ქვეყნები, რომლებიც შეიძლება დაინტერესებულნი იყვნენ უსაფრთხოების გარანტების ამ ჯგუფში გაწევრიანებით".
მისივე თქმით, კოლექტიური უსაფრთხოების საკითხების რუსეთის გარეშე განხილვა არაფრის მომცემია.
"ჩვენ ვერ დავეთანხმებით იმას, რომ ახლა შემოთავაზებულია უსაფრთხოების საკითხების, კოლექტიური უსაფრთხოების რუსეთის ფედერაციის გარეშე გადაწყვეტა. ეს არ იმუშავებს. ჩვენ უკვე არაერთხელ ავხსენით, რომ რუსეთი არ გააზვიადებს თავის ინტერესებს, მაგრამ ჩვენ მტკიცედ და მკაცრად დავიცავთ ჩვენს ლეგიტიმურ ინტერესებს. და დარწმუნებული ვარ, რომ დასავლეთს, პირველ რიგში შეერთებულ შტატებს, კარგად ესმის, რომ უსაფრთხოების საკითხების სერიოზულად განხილვა რუსეთის ფედერაციის გარეშე უტოპიაა, არსად მიმავალი გზაა", — თქვა ლავროვმა.
- ზელენსკი მოსკოვში არ ჩავა — სად შეხვდებიან ერთმანეთს რუსეთის და უკრაინის პრეზიდენტები და რას სთავაზობენ მათ პარტნიორები
- ლავროვი: რუსეთის უსაფრთხოებისა და უკრაინაში რუსების სრული უფლებების პატივისცემის გარეშე, არ შეიძლება საუბარი რაიმე გრძელვადიან შეთანხმებებზე
- NRP: სახდეპის თანამშრომელს ტრამპისა და პუტინის შეხვედრის გეგმა სასტუმროს პრინტერში დარჩა — ტრამპი საზეიმო სადილს და პუტინისთვის არწივის ქანდაკების ჩუქებას გეგმავდა