კობახიძის თქმით, ელჩ დანიგანს "დიფ სთეითის" გზავნილის პირადად ივანიშვილისთვის გადაცემა იმიტომ სურდა, რომ ის შანტაჟის ქვეშაა
ოცნების პრემიერმა, ირაკლი კობახიძემ პროსამთავრობო ტელეარხ "რუსთავი 2-ის" ეთერში განაცხადა, რომ აშშ-ს ელჩ დანიგანს "დიფ სთეითის" გზავნილის პირადად ივანიშვილისთვის გადაცემა იმიტომ სურდა, რომ ის შანტაჟის ქვეშაა.
"რა ახსნა შეიძლება, ჰქონდეს ამას — თუ გზავნილის მიტანა გინდა მთლიანად ხელისუფლების ლიდერებამდე, ბიძინა ივანიშვილამდე, კონსტიტუციური ორგანოების ხელმძღვანელებამდე, რა თქმა უნდა, შენ შეგიძლია, მიხვიდე პრემიერმინისტრთან, საგარეო საქმეთა მინისტრთან, ნებისმიერი უმაღლესი თანამდებობის პირთან და შეგიძლია, ეს გზავნილი გააზიარო. მაგრამ განსხვავება ეს იყო, რომ პრემიერმინისტრი, საგარეო საქმეთა მინისტრი, სხვები არ იმყოფებიან არც ფორმალური და არც არაფორმალური სანქციების ქვეშ და როგორც ჩანს, მიზანი ეს იყო, რომ სწორედ იმ ადამიანისთვის გაეზიარებინა არა აშშ-ის, არამედ ამ შემთხვევაში "დიფ სთეითს" გზავნილი, რომელიც სწორედ შანტაჟის ქვეშ იმყოფება", — განაცხადა კობახიძემ.
შეგახსენებთ, რომ აშშ-ს ელჩმა, რობინ დანიგანმა რადიო თავისუფლებასთან ინტერვიუშ განაცხადა, რომ ოცნების მიერ თეთრ სახლში გაგზავნილ წერილზე პასუხი ჰქონდა აშშ-ს სახელმწიფო მდივან რუბიოსგან, რომელმაც სთხოვა, რომ ბიძინა ივანიშვილისთვის გადაეცა, მაგრამ ივანიშვილმა მასთან შეხვედრაზე უარი თქვა.