კობახიძის თქმით, ღია წერილზე პასუხი დამოკიდებული იქნება იმაზე — ვინ გაიმარჯვებს ორთაბრძოლაში ტრამპის ადმინისტრაცია თუ "დიფსთეითი"
"ტრამპი თუ შეასუსტებს "დიფ სთეითს", ამ შემთხვევაში გადაიტვირთება ქართულ-ამერიკული ურთიერთობები, თუ ვერ შეასუსტებს, დარჩება სტატუს კვო, — ამის შესახებ ოცნების პრემიერმინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ ტელეკომპანია იმედის “ეთერში” განაცხადა.
მისი თმით, თუ აშშ-დან არ იქნება პასუხი და არ იქნება არანაირი რეაგირება, ეს იქნება იმის მანიშნებელი, რომ „დიფ სთეითი“ ვერ მარცხდება, ვერ სუსტდება ტრამპის ადმინისტრაციის მხრიდან, ასეთ პირობებში ქართულ-ამერიკულ ურთიერთობებში იქნება მეტი გამოწვევა.
"ჩვენ ოთხი წელი ბევრად უფრო რთულ ვითარებაში გვიწევდა ეროვნული ინტერესების დაცვა და ვიყავით უარესი სცენარისთვის მზად, რასაც ერქვა ტრამპის ოპონენტის არჩევა და, შესაბამისად, პირდაპირ "დიფ სთეითის" დარჩენა აშშ-ის ხელისუფლებაში, აქაც დავიცავდით ეროვნულ ინტერესებს. მარტივად არის საქმე, თუ ტრამპი შეასუსტებს "დიფ სთეითს", ამ შემთხვევაში გადაიტვირთება ქართულ-ამერიკული ურთიერთობები, თუ ვერ შეასუსტებს, ამ შემთხვევაში დარჩება სტატუს კვო, თუმცა სტატუს კვოს პირობებშიც ჩვენ ბოლომდე დავიცავთ ჩვენი ქვეყნის ინტერესებს. დავრჩებით ცალმხრივი მეგობრობის კობახიძის თქმით, ღია წერილზე პასუხი დამოკიდებული იქნება იმაზე — ვინ გაიმარჯვებს ორთაბრძოლაში ტრამპის ადმინისტრაცია თუ "დიფსთეითი" ტრამპი თუ შეასუსტებს "დიფ სთეითს", ამ შემთხვევაში გადაიტვირთება ქართულ-ამერიკული ურთიერთობები, თუ ვერ შეასუსტებს, დარჩება სტატუს კვო", – ამის შესახებ ოცნების პრემიერმინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ ტელეკომპანია "იმედი"ს ეთერში განაცხადა.
ოცნების პრემიერმა აშშ-ს პრეზიდენტისა და ვიცეპრეზიდენტისთვის გაგზავნილ ღია წერილზეც ისაუბრა. მისი თქმით, ჰქონდათ წერილობითი "კომუნიკაცია, მიმართეს ტრამპის ადმინისტრაციას, უშუალოდ პრეზიდენტს ტრამპს და მას შემდეგ, რაც რეალურად არ მიიღეს პასუხი, გადაწყვიტეს, გაევრცელებინათ ეს ღია წერილი.
"გვქონდა წერილობითი კომუნიკაცია, მანამდე უშუალოდ მივმართეთ ტრამპის ადმინისტრაციას, უშუალოდ პრეზიდენტს ტრამპს და მას შემდეგ, რაც რეალურად არ მივიღეთ პასუხი ამ უშუალო კომუნიკაციაზე, გადავწყვიტეთ, გაგვევრცელებინა ეს ღია წერილი, ჩემგან გავრცელდა და, რა თქმა უნდა, ეს გამოხატავს ხელისუფლების და შესაბამისად, სახელმწიფოს პოზიციას. ჩვენ ვართ მოლოდინის რეჟიმში, როგორც მოგეხსენებათ, მე გარდა წერილებისა, საჯარო განცხადებებიც გავაკეთე, რომ ჩვენ ვართ აბსოლუტურად ღია სტრატეგიული პარტნიორობის განახლებისთვის და თან გვინდა, რომ ეს იყოს ხელშესახები სტრატეგიული პარტნიორობა და არა ზოგადი, როგორც მანამდე ვიყავით მიჩვეული. თან მზად ვართ, რომ კონკრეტული გზამკვლევი დავადგინოთ ორივე ქვეყნისთვის, სადაც იქნება ასახული სარგებელი როგორც საქართველოსთვის, ისე ამერიკისთვის, ამისთვის ვართ მზად, თუმცა, იცით, რომ ჯერჯერობით პასუხს აყოვნებენ, ამიტომ გადავწყვიტეთ ღია წერილის გავრცელება.
[...] რა თქმა უნდა, ჩვენთვის არის აბსოლუტურად გაუგებარი ის დუმილი, რასაც ვხედავთ ახალი ადმინისტრაციის მხრიდან და ამის გამო გადავწყვიტეთ, ღია წერილით მიგვემართა. ჩვენ იმედს ვიტოვებთ, რომ რეაქცია იქნება, თუმცა, ვნახოთ, ეს ყველაფერი იქნება დამოკიდებული იმაზე, თუ ვინ გაიმარჯვებს ორთაბრძოლაში ტრამპის ადმინისტრაციასა და "დიფსთეითს" შორის, ხო? აშკარა ბრძოლა წარიმართება, ჩვენ იმედს ვიტოვებთ, რომ გაიმარჯვებს პრეზიდენტი ტრამპი, თუმცა, რა თქმა უნდა, მეორე ვერსიასაც არ გამოვრიცხავთ, — თქვა კობახიძემ (ტექსტს "ტაბულა" ავრცელებს).